Netanjahu odmítá Palestinu u Mezinárodního trestního soudu

- Aktuality autor: var

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes vyzval Mezinárodní trestní soud, aby nepřijal palestinskou žádost o začlenění Palestiny do své jurisdikce. Zdůvodnil to tím, že zájem nepochází od státu, ale od skupiny prý spjaté s teroristickou organizací

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu,zdroj: Profimedia.cz

"Očekáváme od Mezinárodního trestního soudu, že zamítne pokryteckou žádost palestinské samosprávy, která není státem, ale entitou spjatou s teroristickou organizací, Hamasem, původcem válečných zločinů," uvedl Netanjahu v komuniké.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás ve středu po mimořádném zasedání palestinského vedení v Ramalláhu podepsal Římský statut, což je nezbytný předpoklad začlenění Palestiny do jurisdikce Mezinárodního trestního soudu.

Abbás tak učinil poté, co Rada bezpečnosti OSN v úterý odmítla palestinsko-arabský návrh rezoluce požadující stažení Izraele z okupovaných území do tří let.

Netanjahu bezprostředně po Abbásově podpisu pohrozil příslušnými protiopatřeními. Palestinci by se prý měli trestního soudu obávat víc než Izrael.

Abbás hrozil připojením k ICC od roku 2012, ale dosud se k tomu neodhodlal s ohledem na nátlak USA a Izraele. Palestinci mohou soud využívat k napadání legálnosti výstavby židovských osad na okupovaných územích a žalování údajných válečných zločinů spojených s izraelskou vojenskou činností

Tagy: Izrael Palestina světová politika

Zdroje: ČTK