Dnes je neděle 5. února 2023., Svátek má Dobromila
Počasí dnes -1°C Oblačno

Cipi Livniová vytáhla proti Netanjahuovi

Cipi Livniová vytáhla proti Netanjahuovi
Několikanásobná izraelská exministryně a předsedkyně strany ha-Tnu'a (Hnutí, Pohyb) Cipi Livniová | zdroj: Profimedia

Politická situace v Izraeli se před jarními předčasnými volbami vyjasňuje. Dosud opoziční labouristé půjdou do voleb společně s uskupením ha-Tnu'a (doslova Hnutí, nebo též Pohyb) exministryně spravedlnosti Cipi Livniové. Společná kandidátka by podle průzkumů mohla porazit pravicový Likud dosavadního premiéra Benjamina Netanjahua.

Rozhodnutí o předčasných volbách padlo poté, co Netanjahu z vlády Livniovou odvolal spolu s ministrem financí Jairem Lapidem kvůli neshodám v postoji ohledně Palestiny.

Labouristé a ha-Tnu'a budou mít dvouhlavé vedení a v případě volebního vítězství se mají ve funkci premiéra vystřídat Cipi Livniová s lídrem Strany práce Isaakem Herzogem.

Tuto dvojici označil Likud ironicky za "tým snů palestinské samosprávy" a zkritizoval oba politiky za umírněné postoje k Palestincům.

Cipi Livniová, někdejší důstojnice Mossadu, za sebou má pestrou politickou minulost. Původně byla poslankyní a také ministryní různých resortů za pravicový Likud.

Později spolu s expremiérem Areilem Šaronem založila centristickou stranu Kadima, za niž byla v letech 2006-2009 ministryní zahraničí v kabinetu Ehuda Olmerta. Posléze byla předsedkyní Kadimy v opozici proti Netanjahuově pravicovému kabinetu, a když post neobhájila, založila v roce 2012 uskupení ha-Tnu'a, jež následně dovedla do parlamentu i Netanjahuovy nové vlády.

Sesazený ministr financí Jair Lapid vede svou vlastní stranu Ješ atid (Budoucnost existuje), s níž v posledních volbách skončil druhý.

Zdroje:
Vlastní