Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Neschopná ministryně obrany Lambrechtová v německé vládě končí

Neschopná ministryně obrany Lambrechtová v německé vládě končí
Christine Lambrechtová | zdroj: Profimedia

Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová odstupuje. V dnes zveřejněném prohlášení oznámila, že formálně požádala spolkového kancléře Olafa Scholze o uvolnění z funkce.

O blížícím se odchodu sedmapadesátileté Lambrechtové z vlády se v posledních dnech stále častěji spekulovalo, ačkoli ministerstvo obrany ještě v pátek zprávu deníku Bild o možné rezignaci ministryně označilo za fámu. Výkon Lambrechtové ve funkci dlouhodobě kritizovala konzervativní opoziční unie CDU/CSU.

„Kancléř rozhodnutí ministryně obrany Christine Lambrechtové akceptoval a poděkoval jí za její práci,“ řekla vládní mluvčí Christiane Hoffmannová. Dodala, že nástupce Lambrechtové kancléř oznámí v brzké době. Podle informací deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung bude nový ministr znám v úterý. Hoffmannová termín neupřesnila.

„Ministryně Lambrechtová mě dnes informovala, že již dále nechce pokračovat ve funkci,“ řekl Scholz novinářům při návštěvě zbrojního koncernu Hensoldt v Ulmu. „Její rozhodnutí respektuji a děkuji jí za práci, kterou odvedla v různých funkcích, nyní jako ministryně obrany,“ doplnil. Kancléř rovněž naznačil, že o vedení ministerstva má jasno. Dodal, že nového ministra představí velmi brzy, zároveň ale podle něj dnešek není dnem, kdy by rozhodnutí měl zveřejnit. „Mám jasnou představu o tom, jak pokračovat. Ve správný čas to oznámíme,“ řekl.

Očekává se, že Scholz si vybere nástupce Lambrechtové bez zbytečných odkladů, neboť ve čtvrtek přijede na návštěvu do Berlína americký ministr obrany Lloyd Austin. V pátek povede Austin na americké základně Ramstein v Německu jednání zemí, které humanitárními i vojenskými dodávkami podporují Ukrajinu v jejím boji proti ruské invazi.

Profesní neschopnost dosud neodstřelitelné ministryně byla častým terčem kritiky i posměchu. Jakožto velitelka ozbrojených sil se před časem přiznala, že nezná ani vojenské hodnosti, po ruském útoku na Ukrajinu si vyrazila na manikúru a na nákupy, zpočátku blokovala dodávky zbraní Kyjevu, se svým synem letěla na dovolenou služebním vrtulníkem a na návštěvu vojáků v Mali si provokativně vyrazila v lodičkách. Nedávná ostuda s vadnými bojovými vozidly Puma byla už jen onou příslovečnou třešničkou na dortu.

Lambrechtová v prohlášení poznamenala, že v posledních měsících čelila mimořádné mediální pozornosti, která je překážkou pro věcné zpravodajství a diskusi o vojácích, armádě a bezpečnostněpolitických rozhodnutích. „V popředí musí stát cenná práce vojáků a mnoha motivovaných lidí v tomto rezortu. Proto jsem se rozhodla dát svou funkci k dispozici,“ uvedla ministryně.

Média již několik dní spekulují o tom, kdo by sociální demokratku Lambrechtovou v čele ministerstva obrany mohl nahradit. Nejčastěji se v této souvislosti mluví o její stranické kolegyni Evě Höglové, která se problematice armády dlouhodobě věnuje. Často jsou ale také zmiňováni ministr práce a sociálních věcí Hubertus Heil nebo spolupředseda sociální demokracie (SPD) Lars Klingbeil.

Podle mluvčího ministerstva Christiana Thielse Lambrechtová prozatím zůstává ministryní obrany zůstane, dokud jí spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier nepředá oficiální dokument o uvolnění z funkce. O jeho vydání musí Scholz prezidenta požádat.

Lambrechtová není prvním členem Scholzova kabinetu, který odchází. Scholzovu vládu, která je u moci od konce roku 2021, opustila loni v dubnu tehdejší ministryně pro rodinu Anne Spiegelová. Nahradila ji Lisa Pausová. Důvodem tehdy byla kritika, že po předloňských ničivých záplavách na západě Německa odjela na měsíční dovolenou do Francie. V té době byla ministryní životního prostředí ve spolkové zemi Porýní-Falc, kterou přívalové deště a mohutné záplavy obzvlášť zasáhly. 

Zdroje: