Nepomůže ani voda ani jídlo. Před kocovinou ochrání jen pití méně alkoholu

MAGAZÍN - Magazín autor: roj

Proti kocovině zřejmě není pomoci. Nizozemští a kanadští vědci ve své studii zbourali jeden z největších mýtů, který kolem kocoviny panuje. Prokládání alkoholu dostatečným množstvím vody ani dostatečná konzumace jídla bolestem hlavy druhý den ráno nezabrání. Jediná prevence tak podle nich je ubrat na množství alkoholu. 

Podle vědců nás před kocovinou zachrání jen snížení množství alkoholu (ilustrační snímek)

Podle vědců nás před kocovinou zachrání jen snížení množství alkoholu (ilustrační snímek),zdroj: ThinkStock

"Čím více (alkoholu) vypijete, tím je pravděpodobnější, že budete mít kocovinu," uvedl pro BBC hlavní autor studie Joris Verster. "Pití vody může pomáhat proti žízni a suchu v ústech, ale neodstraní následné problémy, bolest hlavy a nevolnosti," dodal.

Vědci v rámci studie zkoumali zvyklosti při pití alkoholu u více než 800 studentů. Jejich cílem bylo mimo jiné zjistit, jakým způsobem by se dala kocovina zmírnit.

Ukázalo se například, že více než dvě třetiny studentů ve snaze o odvrácení kocoviny pijí při konzumaci alkoholu rovněž vodu a více než polovina pije vodu před spaním.

Více než polovina studentů se snaží zabránit kocovině také tím, že se po pití alkoholu nají. Podle studie však nic z toho na intenzitu kocoviny nemá výraznější vliv.

Problémem při boji proti kocovině je podle Verstera skutečnost, že vědci stále neznají její přesné příčiny. "Výzkumy dospěly k závěru, že nejde pouze o dehydrataci. Víme, že to má něco společného s imunitním systémem. Dokud však nebudeme znát příčiny, je nalezení účinného léku velmi nepravděpodobné," řekl Verster.

Tagy: alkohol zahraničí kocovina lékařský výzkum zdraví a životní styl věda a poznání vědecký výzkum a studie

Zdroje: ČTK