Třetina Čechů trpí depresemi, zvýšenou únavou a hrozí jim vyhoření

- Aktuality autor: roj

Češi na tom nejsou z hlediska psychiky příliš dobře. Třetina trpí depresemi, zvýšenou únavou a cítí riziko vyhoření. Ukázal to výzkum psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a agentury STEM/MARK mezi tisícovkou pracujících Čechů a Češek od 25 do 65 let.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

K depresím a stresu jsou o něco násilnější ženy, trpí jimi 22 procent, zatímco mužů 15 procent. Ještě více lidí se ale bojí, že jim hrozí syndrom vyhoření. I ten častěji postihuje ženy a lidi, kteří mají v práci vysokou zodpovědnost.

Překvapivě není tak častý v Praze, kde je koncentrace manažerů s vysokou zodpovědností nejvyšší. Pokud se tam však vyskytne, má mnohem intenzivnější průběh. Na stres a deprese je navázaná i nadměrná únava, kterou podle výzkumu trpí 31 procent Čechů a Češek. Stejné množství má problémy se spánkem.

Léky na uklidnění bere téměř pětina lidí, na zlepšení nálady pak 11 procent dotázaných. Místo toho, aby své problémy řešili u psychologa nebo psychiatra, si je však nechávají napsat od svého praktického lékaře.

Tagy: Česko psychologie lékařský výzkum průzkumy a ankety

Zdroje: ČTK