Nemocenská 2009: Dobrý nápad nebo potenciální problém?
Zaměstnavatele nebude stát prvních 14 dní v kalendářním roce ani korunu, poté platí natvrdo každých 3,5 dne. Zaměstnanci, kteří jsou často v roce nemocni tak mohou být kvůli vysokým nákladům propouštěni.
Převzato ze serveru Finance.cz
Nové změny nemocenské z kuchyně ministerstva práce a sociálních věcí jsou principiálně dobré. Pokud však uděláme podrobnou analýzu, situace není už tolik růžová.
Co se týká legislativy, podnikatelé nejvíce vnímají právě nové změny v nemocenské, kdy od 1. ledna se placení nemocenské prvních 14 dnů za zaměstnance přesouvá od státu na zaměstnavatele.
Dobré je to pouze do té chvíle, pokud zaměstnanec bude nemocný přesně 14 dní pouze jednou v roce. MPSV si tímto snížilo práci a zaměstnavatele to díky úlevám na pojištění a snížení odvodů nebude stát ani korunu. Nemoc jako je chřipka během roku postihne prakticky každého.
Pokud však zaměstnanec bude v jednom roce nemocný 14 dní více než jednou, zaměstnavatel již platí vše a zvyšují se mu tak výrazně náklady. Pokud odečteme soboty a neděle (neplacené) a první tři dny nemoci (také neplaceno), dostaneme se k tomu, že má zaměstnanec nárok na 7 kalendářních dnů placené nemocenské. Z těchto zbylých 7 kalendářních dnů platí polovinu (3,5 dne) správa sociálního zabezpečení. Zaměstnavatel tak již platí 3,5 dne natvrdo, sleva na odvodech, která je přesně 3,45 dne jednou za rok mu kompenzuje pouze náklady spojené s prvními 14 dni nemocenské.
Bič na simulanty
Podle České správy sociálního zabezpečení je nový systém bičem na simulanty. "Od zavedení nového systému si slibujeme menší zneužívání nemocenských dávek," říká Jana Buraňová z tiskového oddělení České správy sociálního zabezpečení. Podle ní budou firmy motivované bojovat proti častému marodění svých lidí. Nejen že si pohlídají, aby se skutečně léčili, ale preventivně jim třeba nakoupí vitaminy nebo zařídí relaxační pobyt. Když ale prevence nezabere, musí nemocní počítat s kontrolou. Ověřovat, zda zaměstnanci dodržují léčebný režim, mohou firmy samy nebo s pomocí pracovníků správy sociálního zabezpečení, dodává.
Podnikatelé nesouhlasí
„Podnikatelé nesouhlasí s tím, že stát přesunuje část svých závazků a nákladů na někoho jiného, tj. zaměstnavatele. Většina z nich může postupovat tak, že opakovaně nemocného raději kvůli vysokým nákladům propustí. Podnikatelé zároveň nemají kapacitu na to, aby kontrolovali, zda zaměstnanci skutečně dodržují léčebný režim, jak by to správně měla dělat Česká správa sociálního zabezpečení, která má navíc v případě obdržení podnětu neuvěřitelných 14 dní na kontrolu. Provádění těchto kontrol podnikateli je pouze další nesmyslná administrativní zátěž a byrokracie pro firmy a může kandidovat na absurditu roku,“ říká Petr Kužel, prezident Hospodářské komory České republiky.
Problém je dnes podle většiny podnikatelů ve zneužívání nemocenské, a že když zaměstnanec přijde ke svému doktorovi tak ten mu napíše neschopenku téměř kdykoliv si o to řekne. „Problém není ani tak na straně zaměstnanců, ale na straně doktorů, kteří na rozdíl od nás v podstatě nejsou kontrolováni, co a jak vystavují,“ uvádí jeden příklad za všechny Tomáš Kadleček, který podniká v kovovýrobě.
Autor je z Hospodářské komory České republiky
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 23.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,230 | 25,310 |
USD | 24,240 | 24,360 |