Němci požadují pomoc státům EU, které doplatí na sankce proti Rusku

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 12. 5. 2014 17:43) - Aktuality autor: Alina Holušová

Pokud Evropská unie uvalí na Rusko ekonomické sankce, měla by pak poskytnout pomoc těm členským státům, které na to doplatí. Takový vzkaz Bruselu zazněl z Berlína. Dokud na to nebude unie připravena, měla by s hospodářskými sankcemi počkat, jak uvedl náměstek německého ministra zahraničí Michael Roth v rozhovoru pro list Handelsblatt.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Případné sankce podle něj také musí být pečlivě připravené, aby přinutily Rusko ke změně přístupu vůči Ukrajině.

"Z dobrých důvodů jsme se v EU dohodli, že hospodářské sankce uvalíme jedině společně. Evropská komise nyní zkoumá možné dopady takových opatření," řekl Roth. "Obecně proti sankcím nejsem. Varuji ale před tím, abychom se nechali vmanévrovat do situace, kdy se nepodaří (sankcemi) dosáhnout požadovaných výsledků a zároveň nebudeme připraveni k solidaritě se členskými státy EU, které sankce také postihnou," dodal.

Za příklad označil Řecko, které se stále ještě zcela nevzpamatovalo z hospodářské krize. Řecká ekonomika silně závisí na turistickém ruchu a z Ruska do středomořské země ročně dorazí kolem milionu turistů. Kvůli sankcím by se podle Rotha mohl jejich počet výrazně snížit, což by řeckou ekonomiku poškodilo.

Roth také odmítl srovnání evropských sankcí proti Rusku s těmi, kterým čelil Írán. Připustil sice, že v případě Íránu hospodářské sankce nakonec přivedly postiženou zemi k jednání, u Ruska je ale podle něj situace jiná. "Hospodářsky stojí Rusko úplně jinde než Írán. A uvědomte si, jak dlouho to trvalo, než se Írán vůbec k jednání odhodlal," zdůraznil. Teherán čelil postupně se zpřísňujícím vlnám sankcí kvůli svému jadernému programu od roku 2006, k jednání přistoupil teprve loni.

EU kvůli postoji Moskvy vůči Ukrajině už dříve uvalila na přední ruské představitele cílené sankce: zmrazila jim majetek a zakázala vstup na své území. Podle Rotha tato opatření ve značné míře zasáhla celou ruskou společnost.

"Rusko i bez hospodářských sankcí platí velkou ekonomickou i sociální cenu. Ale vadí to nějak (ruskému prezidentovi Vladimiru) Putinovi? Ne," prohlásil náměstek německého ministra. Podle něj je proto třeba další kolo sankcí připravit tak, aby ruské vedení přimělo ke změně postoje.

Unie rozšířila sankční seznam

Rothovo prohlášení přišlo v den, kdy unie rozšířila protiruské sankce. Nově se dotknou dalších 13 osob a dvou společností spojených s ruskou anexí poloostrova Krymu.

Podle diplomatů o tom dnes rozhodli ministři zahraničí zemí EU. Rozšířili přitom právní základ sankcí, který dosud neumožňoval postih právnických osob. Unie nyní kvůli Ukrajině uplatňuje sankce vůči více než šedesáti lidem. 

Diplomaté členských zemí minulý týden předběžně dohodli rozšíření právního základu sankcí, které dosud mohly směřovat jen vůči konkrétním lidem podílejících se na podkopávání územní celistvosti a suverenity Ukrajiny.

Dosud se zmrazení majetku a zákaz vstupu do EU dotýkal 48 osob; od ruských politiků, včetně členů vlády a významných osob z parlamentu, přes vojáky a pracovníky tajných služeb až po ukrajinské separatisty. Nově mohou sankce zasáhnout také ty, kdo ohrožují bezpečnost na Ukrajině a brání v práci mezinárodním organizacím. 

Zcela nově mohou být sankcemi postiženy firmy, které měly prospěch z ruské anexe Krymu: například převzaly tamní majetek patřící dosud ukrajinským společnostem. EU tak nově začala postihovat i právnické osoby, krok však stále spojuje jen s Krymem. Sankce, kterými ruské firmy postihují Spojené státy, jsou daleko širší. 

Unie se snaží mít své sankce dostatečně právně podložené. Osoby, které postihly, se totiž mohou obrátit na soud. 

Tagy: Rusko EU Ukrajina Evropská unie sankce krize na Ukrajině ekonomické sankce

Zdroje: ČTK