'Jsem nevinný,' tvrdí u soudu v JAR nejslavnější český mafián

- Aktuality autor: Alina Holušová

Zapírat, zapírat a zapírat. Radovan Krejčíř tuto zásadu stoprocentně dodržuje. U soudu v Johannesburgu prohlásil, že je zcela nevinný. Slavný exportér českých mafiánských praktik do zahraničí je v JAR obžalovaný spolu s pěti dalšími pěti lidmi z únosu, mučení a pokusu o vraždu.  

Uprchlý český 'podnikatel' Radovan Krejčíř u soudu v  Johannesburgu

Uprchlý český 'podnikatel' Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu,zdroj: Isifa.com

Proces s českým podnikatelem v pondělí pokračoval výpovědí prvního svědka obžaloby Petera Vusiho Msimanga. Krejčíř podle přítomných novinářů působil při vstupu do soudní síně uvolněným dojmem, celou dobu si prý k Msimangově výpovědi dělá pečlivě poznámky. V řadách diváků údajně opět sedí Krejčířova manželka Kateřina.

Obětí zločinu, ze kterého je Krejčíř obžalován, byl podle prokuratury bratr drogového kurýra, který údajně pro Krejčíře převážel pervitin v hodnotě 24 milionů randů (asi 44 milionů Kč) a i s drogou zmizel. Český podnikatel ho prý chtěl přes jeho bratra vypátrat.

V pátek si obhajoba stěžovala, že nedostala veškeré požadované dokumenty, a nemohla se tak na proces dostatečně připravit. Soud následně nařídil státnímu zástupci, aby požadované části spisu obhájcům vydal.

Král johannesburského podsvětí

Krejčíř žije v JAR od roku 2007, zatčen byl loni v listopadu a od té doby je ve vazbě. Čtyři jeho dosavadní žádosti o propuštění na kauci neuspěly. Koncem dubna byl navíc nově obžalován z podílu na loňské vraždě Zimbabwana Phumlaniho Ncubea, který pro něj prý pracoval jako vymahač dluhů. Soud bude tento případ, v němž jsou obžalováni další tři lidé, projednávat odděleně.

Jihoafrická média Krejčíře spojují nejméně s desítkou vražd a dalších trestných činů. Podle reportérů byl jednou z klíčových postav johannesburského podsvětí, za žádný trestný čin zde ale odsouzen nebyl.

Na jih Afriky Krejčíř přesídlil ze Seychel, kam v roce 2005 utekl před policejním vyšetřováním v Česku. V Jihoafrické republice Krejčíř požádal o azyl, což komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován. Českým soudem byl pravomocně odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik a další kauzy ještě neskončily.

Tagy: soud vražda jar mafie mučení Jihoafrická republika trestní stíhání Radovan Krejčíř

Zdroje: ČTK