Některé novináře nepustili na tiskovou konferenci Babiše a Orbána
Na tiskovou konferenci českého premiéra Andreje Babiše a jeho maďarského protějšku Viktora Orbána se dnes v Ústí nad Labem nedostali někteří novináři, kteří požádali o akreditaci.
Šlo o zástupce západoevropských médií, Hospodářských novin nebo serveru Investigace. Mluvčí vlády to zdůvodnil nedostatečnou kapacitou sálu, dotčení novináři takový důvod zpochybňují. Postup Úřadu vlády kritizují novinářské organizace.
Tiskové konference v ústeckém Severočeském divadle opery a baletu se nemohli zúčastnit například zástupci deníků Le Monde a Die Zeit nebo televize ARD, vyplývá ze seznamu se začerveněnými žadateli o akreditaci, jehož snímky někteří novináři zveřejnili na twitteru.
Mluvčí vlády Vladimír Vořechovský uvedl, že někteří novináři nejpozději v úterý dostali omluvu, že z důvodu nedostatečné kapacity nebude možné jejich akreditaci na tiskovou konferenci potvrdit. „Mrzí mě to, ale všichni, kteří akreditaci neobdrželi, se to tedy dozvěděli včas,“ sdělil ČTK.
Novináři, kterých se to týká, kapacitní důvody zpochybňují. Magdalena Sodomková z deníku Le Monde řekla ČTK, že na akci byla vpuštěna třeba novinářka z regionálního rádia, která do divadla přišla bez potvrzené akreditace. Pozastavila se nad tím, že o vstupu na tiskovou konferenci, která byla součástí Orbánovy státní návštěvy v ČR, rozhodoval podle ní člen marketingového týmu ANO.
„Bylo nám všem sděleno, že na nás nevyšla kapacita. Zajímavá souhra náhod, vzhledem k tomu, že jsme se každý registrovali v jiný čas,“ napsal na twitteru server Investigace.cz. Vyjádření dalších novinářů ČTK zjišťuje.
Facka svobodě informovat
Orbánovu návštěvu v Česku provázelo omezování svobodné žurnalistické práce, uvedly ve společné tiskové zprávě Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) a Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ). „Postup Úřadu vlády je v tomto případě v rozporu s Listinou základních práv a svobod, která zaručuje právo na informace,“ napsaly.
CZ IPI a NFNZ diskriminaci médií a novinářů odmítly, nepřijatelná je podle nich zejména ze strany státních úřadů financovaných penězi daňových poplatníků. Vyzvaly novináře, aby v takových případech za kolegy nevpuštěné na tiskovou konferenci položili jejich otázky s uvedením jména a média, které se akce nemůže zúčastnit.
Ohradil se také francouzský syndikát novinářů. Vyloučení novináře z Le Monde z tiskové konference je podle něj fackou svobodě informovat. „Orbán a Babiš jsou ostuda Evropy," napsal syndikát na twitteru.
Maďarský premiér je dlouhodobě ve sporu s mnoha unijními lídry, kterým vadí jeho styl vládnutí, jenž sám Orbán označuje za neliberální demokracii. Kritici uvádějí, že maďarská vláda omezuje pluralitu médií, akademické svobody či činnost nevládních organizací. Orbán takové nařčení odmítá.
Ústí nad Labem, kde český premiér vede kandidátku do sněmovních voleb, navštívili Babiš s Orbánem včera odpoledne. V ústeckém divadle po tiskové konferenci český a maďarský premiér debatovali před zraky stoupenců ANO, což už byla součást předvolební kampaně vládního hnutí. Dopoledne Babiš přivítal Orbána v pražské Kramářově vile, večer Orbána na zámku v Lánech přijal prezident Miloš Zeman.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,200 | 25,320 |
USD | 24,020 | 24,200 |