Nejvyšší záhada na světě nemá řešení. Z Hillaryho památky se stal přízrak

MAGAZÍN - Magazín autor: šar

Zmizel Hillaryho výšvih z Mount Everestu, nebo nadále tvoří poslední náročnou překážku, kterou musí horolezci překonat na cestě k vrcholu této 8848 metrů vysoké hory? Toť otázka, která už téměř měsíc nedá spát mnohým z komunity horolezců. Právě 17. května totiž známý britský horolezec a šestinásobný pokořitel Everestu Tim Mosedale na facebooku napsal, že "Hillaryho výšvih již neexistuje". Téměř okamžitě to popřeli dva horští průvodci z Nepálu. 

Hillaryho výšvih je  poslední obtížná překážka těsně pod vrcholem nejvyšší hory světa

Hillaryho výšvih je poslední obtížná překážka těsně pod vrcholem nejvyšší hory světa,zdroj: Profimedia.cz

Hillaryho výšvih je (nebo byl) 12 metrů vysoká vertikální stěna, která byla vždy považována za poslední obtížný úsek, který musí horolezci překonat, než dosáhnou vrcholu. Skalní stupeň byl pojmenován po Novozélanďanovi Siru Edmundu Hillarym, který společně s nepálským Šerpou Tenzingem Norkejem jako první Mount Everest v roce 1953 pokořil.

Mosedale ve svém příspěvku na facebooku napsal, že kolaps Hillaryho výšvihu ve výšce 8790 metrů nad mořem patrně způsobilo zemětřesení z roku 2015. Podle britského horolezce se o zmizení Hillaryho výšvihu spekulovalo již loni, ale kvůli vysoké sněhové pokrývce nemohlo být jeho zhroucení potvrzeno. "Letos ovšem mohu říci, že skalní schod známý jako Hillaryho výšvih již rozhodně neexistuje," uvedl.

Nepálec Pemba Dordží Šerpa po návratu ze své letošní expedice uvedl, že z Hillaryho výšvihu se utrhl velký kámen, ale schod je pořád na místě. Nepálská horolezkyně Lila Basnetová, která byla v první skupině horolezců, jež dospěla během letošní jarní lezecké sezony na vrchol Everestu, řekla, že si na Hillaryho výšvihu nevšimla žádných změn.

"Neviděli jsme, že by byl s Hillaryho výšvihem nějaký problém. Je to popáté, co jsem zdolala Everest, a vše se zdá být v pořádku," prohlásila Basnetová, která v nepálské metropoli Káthmándú provozuje horolezeckou agenturu.

Šéf Nepálského horolezeckého svazu Ang Cering na základě zjištění šerpů vydal prohlášení, že Hillaryho výšvih nezmizel. Svaz ale zároveň uvedl, že je připraven prošetřit, co se v místě přesně stalo.

Velmi častý účastník expedic na Everest Pasang Tenzing Šerpa naznačil, v čem by mohly dohady spočívat. Připomněl totiž, že on a další horolezci, kteří po zemětřeseních znovu v roce 2016 zpřístupnili stezku na vrchol, posunuli z bezpečnostních důvodů trasu tak, aby Hillaryho výšvih obcházela.

"Loni jsem byl koordinátorem týmu, který otevřel cestu na vrchol. Vzhledem k tomu, že na Everestu nebyli dva roky žádní horolezci, vypadal Mount Everest jako nová hora se spoustou sněhu," řekl Pasang agentuře AP.

"Po staré stezce nebylo ani památky. Z bezpečnostních důvodů jsem trasu v oblasti Hillaryho výšvihu posunul o nějakých pět až osm metrů doprava," prohlásil Pasang, který stanul na špici nejvyšší hory světa již jedenáctkrát. Pasang byl naposledy na Mount Everestu 16. května a tvrdí, že Hillaryho výšvih byl na svém místě.

Mosedale si ale stojí za svým názorem, že Hillaryho výšvih je minulostí. Zdůraznil rovněž, že výstup se po jeho kolapsu stal ještě riskantnějším podnikem. "Loni a letos se v oblasti Hillaryho výšvihu vytvořil sněhový hřeben, díky němuž jsme mohli stoupat s relativní lehkostí. Avšak v příštích letech, pokud se takový hřeben nevytvoří, bude tuto oblast obzvlášť složité zdolat," uvedl.

Tagy: zahraničí Asie Mount Everest zajímavosti a kuriozity horolezectví a alpinismus Himaláje ekologie a ochrana životního prostředí

Zdroje: ČTK,AP