Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes 2°C Jasno

Nejnebezpečnější teroristickou organizací není IS, ale nigerijská Boko Haram

Nejnebezpečnější teroristickou organizací není IS, ale nigerijská Boko Haram
Boko Haram má na svědomí víc obětí než Islámský stát, přesto se mu nedostává takové pozornosti | zdroj: Profimedia

I když jsou útoky radikálního hnutí Islámský stát nejvíce vidět, prvenství mezi teroristy mu nepatří. Nejnebezpečnější teroristickou organizací byla v loňském roce skupina Boko Haram, která si cíle vybírá hlavně v Nigérii. Vyplývá to z Indexu světového terorismu.

Islamisté z Boko Haram v roce 2014 zabili 6644 lidí, což oproti předchozímu roku představuje nárůst o 317 procent. Islámský stát byl sice v teroristických útocích také velmi aktivní, má ale na svědomí oproti Boko Haram "jen" 6073 obětí. 

Dohromady se obě skupiny na všech úmrtích při teroristických útocích podílejí 51 procenty. Počet obětí útoků neustále roste, a to ne zrovna málo. Oproti roku 2013 je tam podle Institutu pro ekonomiku a mír nárůst o neuvěřitelných 80 procent! Zemřelo při nich celkem 32 658 lidí, což je devětkrát víc než v roce 2000.

O útocích radikálů z Boko Haram, kteří letos slíbili věrnost Islámskému státu, se vzhledem k jejímu teritoriu působnosti tolik nepíše. Neznamená to ale, že jsou její útoky o to menší. Soustředí se nejčastěji na únosy ze škol a na sebevražedné atentáty na tržištích. Na ně posílá skupina vedená Abubakarem Shekauem, na něhož je vypsaná odměna sedm milionů dolarů a který opakovaně popírá informace o své smrti, často ženy, někdy i nezletilé dívky.

Přestože každý teroristický útok na západní zemi vzbudí paniku a strach z dalších atentátů, od roku 2000 - nepočítaje 11. září 2001 - se na Západě odehrálo jen 0,5 procenta všech teroristických útoků na světě. I proto argumenty muslimů, že nejčastějšími oběťmi jsou právě oni, mají podklad v číslech.

Pokud někdo na Západě útočí, jde v naprosté většině případů o "vlka samotáře", mezi které se řadí zejména političtí extremisté, nacionalisté a často jde o rasové nebo náboženské důvody útoku. Islámští fundamentalisté jsou v této skupině výraznou menšinou.

Nejvíce teroristických útoků podnikli radikáloví v Iráku, kde při nich padlo 9929 lidí. To je podle zprávy Institutu pro ekonomiku a mír historicky nejvíc lidí, kolik kdy při podobných útocích zemřelo v jedné zemi. Hned po Iráku následují Nigérie, Afghánistán, Pákistán a Sýrie, přičemž 78 procent všech atentátů bylo spácháno na území těchto pěti zemí.

"Teroristická činnost je významnou hnací silou nucené migrace. Deset z 11 zemí, které jsou nejvíce zasažené terorismem, má také nejvyšší míru uprchlíků a vnitřního vysidlování. To ukazuje na silné spojení mezi terorismem a současnou uprchlickou krizí," uvádí zpráva.

Podle analýzy Univerzity v Marylandu loni celosvětově dopady teroristických útoků dosáhly historických 52,9 miliardy dolarů (1,3 bilionu korun). Přitom ještě v roce 2013 to bylo o 61 procent méně, tedy 32,9 miliardy dolarů (806 miliard korun).

Zdroje: