Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Nebezpečné akvaparky: Vodní ráj se může změnit v peklo

Nebezpečné akvaparky: Vodní ráj se může změnit v peklo
Zábavná jízda vodním trychtýřem může skončit tragicky | zdroj: Profimedia

Vodní parky mají jsou místem nikdy nekončící zábavy a radosti. Obyčejné koupání však náročnému návštěvníkovi dávno nestačí. Akvaparky proto nabízejí řadu atrakcí a vodních hrátek, které slibují nejen vodní lázeň, ale i zvýšenou dávku adrenalinu. Jenže cena za takovou zábavu bývá vyšší, než se může při letmém pohledu na tobogany a skluzavky zdát. A přesvědčují se o tom i Češi.

Přezdívali mu park hrůzy. Akvapark ve Vernonu v americkém státě New Jersey nebyl místem, které jste si jeli užít, ale spíš přežít. Majitel věděl, proč musí platit svým zaměstnancům sto dolarů za testovací jízdu na nových atrakcích. Nebo proč koupil několik nových sanitek pro místní nemocnici. V letech 1978 až 1996 způsobily nebezpečné atrakce stovky vážných zranění, šest lidí kvůli nim dokonce zemřelo.

Byl by to ovšem omyl, kdybychom se Američanům vysmívali, že jsou blázni, když dobrovolně navštěvují nebezpečné atrakce. Také Evropa už dávno propadla módě co nejšílenějších skluzavek, tobogánů a vodopádů. Ani Česko není výjimkou, i když u nás leckde stačí jediný tobogán k tomu, aby se místní koupaliště honosilo názvem akvapark.

Smrt na dně vodního trychtýře

A protože každá zábava se jednou omrzí, předhánějí se i akvaparky v adrenalinových skluzavkách. Třeba speciální atrakce "Space bowl" v kladenském vodním parku - tobogan končí velkým trychtýřem, ve kterém člověk chvíli krouží, než spadne z několika metrů do vody. Po dopadu ale musí okamžitě odplavat, protože hrozí, že mu na hlavu popadají další lidé.

A právě tuto atrakci nepřežil v roce 2007 šestnáctiletý chlapec ze Zimbabwe. Za viníka byla nakonec označena plavčice, která si nevšimla topícího se hocha. Nepomohl ani kamerový systém za 300 tisíc. V době neštěstí totiž nefungoval a byl v reklamaci. Nešlo přitom o první smrt v plastovém trychtýři. O dva roky dříve tam už jedno dítě zemřelo. Oba hoši se utopili, protože po nárazu do hlavy ztratili vědomí. Tehdejší kladenský primátor Dan Jiránek sliboval, že atrakci zruší. Nestalo se, funguje dodnes.

Adrenalin, který bolí

Otevření nového centra Aqualand Moravia v Pasohlávkách před šesti roky bylo pro první návštěvníky doslova zkouškou ohněm. Jen v prvních dvou týdnech se musela volat sanitka osmkrát. 

Jestli chcete přijít o zuby, nebo si narazit nos, potlučení návštěvníci tohoto střediska doporučují skluzavku Rac Race, kde se jezdí po břiše. Kdo by si chtěl natlouct pozadí, měl by vyzkoušet dvojskluzavku Niagára. Po strmém sešupu dolů přichází rovinka, která dokáže člověka vyhodit skoro půl metru vysoko.

V SuperCrateru si lidé stěžují na potlučené hlavy a ruce, protože to vyhazuje ven z raftu. Hlavní atrakci Abyss dokonce museli zavřít a upravit, když se na ní dívka uhodila do hlavy a musela být převezena do nemocnice.

Otrávení návštěvníci

Nebezpečné skluzavky ale nejsou jediným problémem, který dokáže návštěvníky doslova otrávit. V libereckém akvaparku mají také svůj Space bowl, i když menších rozměrů. Nikdy se v něm žádná smrtelná nehoda jako v Kladně nestala. Zato tam lidé zažili jinou nepříjemnost - před několika lety tam unikl chlór. Kvůli závadě chlorovacího zařízení pak návštěvníky pálily oči a objevily se u nich problémy s dýcháním. 

Zatím zřejmě nejkurióznější smrt ve vodním parku ovšem zaznamenali Američané. Mladá žena podlehla mozkožravé amébě, která se dostala do vodovodního systému akvaparku. 

Sečteno a podrženo, i když vodní atrakce musejí splňovat přísné nároky, jistá zdravotní hrozba k nim přesto neodmyslitelně patří. Pravděpodobnost, že se těžce zraníte ve vodním parku je podle amerických statistik 1 ku 125 tisícům, což je menší hrozba, než třeba jízda na kole, nebo autem po českých silnicích.

Na druhou stranu, kdo chce zažít solidní dávku adrenalinu, určitě ji dostane ve vodním parku, nejen díky atrakcím. Milovníkům vodních atrakcí proto nezbývá než popřát, aby adrenalinové radovánky přežili ve zdraví.  

Zdroje:
Vlastní