Nebezpečná pyrotechnika: Muž přišel o články prstů, chlapec si vážně poranil obličej

- Aktuality autor: Danica Klein

Při silvestrovských oslavách přišel sedmačtyřicetiletý muž z Frýdku-Místku o články dvou prstů, když mu po půlnoci explodovala v ruce zábavní pyrotechnika. Dvanáctiletému chlapci z Novojičínska pak vážně zranila obličej podomácku vyrobená petarda. Informoval o tom mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Hasiči ani policisté nezaznamenali o silvestrovské noci vážnější problémy. 

Nebezpečná pyrotechnika

Nebezpečná pyrotechnika,zdroj: Mediafax

Kvůli úrazům pyrotechnikou ošetřili záchranáři v Moravskoslezském kraji celkem devět lidí, žádné zranění neohrožovalo přímo život pacienta. "Již v 17:00 museli záchranáři zasahovat u čtyřiadvacetiletého muže v Rýmařově na Bruntálsku, který si při odpalování petardy přivodil poranění obličeje," uvedl Humpl. 

Dalšími zraněnými byli pětiletá dívka na Novojičínsku, které po půlnoci světlice při výbuchu popálila nohy, a dvaatřicetiletý muž na Frýdecko-Místecku, který při výbuchu pyrotechniky utrpěl popáleniny hlavy, krku a hrudníku. Popálené pacienty záchranáři po ošetření přepravili na popáleninové centrum Fakultní nemocnice v Ostravě. 

Nejmladšímu bylo 17 let

Od půlnoci do rána vyjížděli záchranáři k více než 120 případům. Za 24 hodin od silvestrovských 7:00 do novoročních 7:00 to bylo 390 výjezdů, což je asi o třetinu více než v obvyklý den. "Během nočních a časných ranních hodin přitom souvisela s oslavami příchodu nového roku větší část zásahů zdravotnické záchranné služby," uvedl Humpl. 

Záchranáři zasahovali často u pádů, při nichž se lidé zranili na hlavě, rukou nebo nohách. Velká část z nich přitom podle Humpla jevila známky ovlivnění alkoholem. Lidé padali na ulici, schodech, z laviček i ze židlí v restauracích nebo při tanci. Často se také sami pořezali rozbitým sklem. "S diagnózou opilosti či intoxikací alkoholem musela být ošetřeno 15 lidí, nejmladším bylo přitom 17 let," uvedl Humpl. 

Mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela uvedl, že v době od silvestrovských 20:00 do novoročních 08:00 požáry v kraji nezpůsobily žádná zranění. Do půlnoci hasiči vyjeli k sedmi požárům, které většinou neměly za následek větší škodu. 

Nejhorší byl požár podkroví rodinného domu v Třinci na Frýdecko-Místecku, u kterého po 23:00 zasahovaly tři hasičské jednotky. Do podkroví vlétla podle Kůdely raketa, požár způsobil škodu předběžně odhadovanou na 80.000 korun. "Policie ČR vyšetřuje, kdo tuto rachejtli vyslal," uvedl mluvčí hasičů. Dále hořela garáž v Ostravě-Přívoze, střecha chátrajícího domu v Horní Suché na Karvinsku nebo túje v Hlučíně na Opavsku. 

Klidná noc

Během první hodiny po půlnoci zaměstnalo hasiče 14 požárů, do 08:00 jich bylo 20. Hořely výhradně keře, túje nebo tráva, zřejmě vždy od rachejtlí, nebo popelnice a kontejnery. "Dá se říct, že to byl klidný Silvestr," řekl Kůdela. 

Policejní mluvčí Daniela Vlčková řekla, že policie nic závažného v souvislosti s novoročními oslavami nezaznamenala. "Řešili jsme jenom běžné šarvátky související se zvýšenou konzumací alkoholu," řekla Vlčková.

Tagy: zranění Nový rok požár hasiči Silvestr

Zdroje: ČTK