Češi slavili přelom roku v klidu, alkohol ale zavinil rvačky i úrazy

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Oslavy příchodu nového roku v Praze se v noci na dnešek obešly bez výrazných problémů. Na situaci dohlížely v centru metropole tři stovky policistů a záchranná služba. Řešily se pouze drobné rvačky, vandalismus a rodinné hádky, řekla dnes mluvčí policie Eva Kropáčová.

Opilí lidé v centru Prahy.

Opilí lidé v centru Prahy.,zdroj: Mediafax

Pyrotechnikou se zranily tři desítky lidí. Pražská záchytná stanice byla obsazená už dvě hodiny před silvestrovskou půlnocí. Hasiči vyjeli k téměř čtyřem desítkám požárů. Vážný případ přišel až s ránem, kdy byl u Vltavy nalezen mrtvý muž. 

Tělo 53letého muže leželo podle Kropáčové na náplavce u Čechova mostu. Příčinou úmrtí byla zřejmě vážná zranění na hlavě, kriminalisté případ vyšetřují. 

Policejní hlídky v noci vyrážely zejména k případům, kdy se manželské a partnerské páry pod vlivem alkoholu dostaly do hádky. "Jednalo se také o potyčky v barech a restauracích. Postupně přibývalo zapálených odpadkových košů, větší škoda ale nevznikla," řekla Kropáčová. 

Restaurační podniky v centru Prahy zůstaly podle ní i dlouho po půlnoci plné hostů a policisté v řadě případů uklidňovali situaci při rušení nočního klidu, drobných rvačkách a vandalismu. 

Tři lidé se zranili

Škody za celkem více než 600.000 korun zaznamenali hasiči, kteří zasahovali v souvislosti s oslavami u 42 případů, přičemž 37 z nich byly požáry. "Jejich počet byl ve srovnání s jinými roky nadprůměrný," sdělil hasičský vyšetřovatel Martin Kavka. Většinou podle něj hořely plastové kontejnery. Hasiči ale řešili také poškození dvou automobilů, u kterých škoda přesáhla 250.000 korun. 

 

Příčinou desítek požárů bylo prý většinou neopatrné zacházení se zábavní pyrotechnikou. Například již krátce po 19:00 hasiči jeli do bytu v Dejvicích, kde od prskavky vzplál vánoční stromek. Při požáru se lehce zranili tři lidé a vznikla škoda za 50.000 korun. V prvních minutách po půlnoci vyrazili hasiči hned k osmi požárům. Hořelo mimo jiné v bytě v Praze 8, hasiči zachránili muže, několik domácích zvířat a museli evakuovat 20 obyvatel domu. 

Záchranná služba ošetřila kvůli zraněním způsobeným pyrotechnikou třicet lidí, deset z nich skončilo v nemocnici, informovali záchranáři na svém webu. Hlavní příčinou zhruba 300 výjezdů byly zdravotní potíže a úrazy vzniklé v souvislosti s požitím alkoholu. 

Stabilizovaný stav

Lůžka jediné pražské záchytné stanice v Nemocnici Na Bulovce byla už v pondělí odpoledne téměř plná a po 22:00 nebylo podle mluvčího nemocnice Martina Šalka volné žádné z celkem 15 míst. Využitá kapacita záchytky není podle něj nic výjimečného už vzhledem k počtu lůžek připadajících na více než milionovou Prahu. Stanice je prý běžně zcela obsazena i ve všední dny, rozdíl bývá pouze v tom, že se zaplní až po půlnoci. 

Na popáleninovém oddělení pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady měla Silvestrovská noc klidný průběh, řekl dnes mluvčí nemocnice Lukáš Matýsek. "Příjem na jednotku intenzivní péče nebyl zvýšený. Mírné navýšení bylo na ambulanci - ošetřovali jsme drobná poranění na rukou v důsledku zacházení s pyrotechnikou," uvedl mluvčí. Už v pondělí odpoledne přijali na oddělení muže z Teplic, který má popáleniny druhého stupně na deseti procentech těla po výbuchu podomácku vyrobené výbušniny. "Jeho stav je stabilizovaný, do dvou až tří týdnů by mohl jít domů," uvedl Matýsek. Na standardní oddělní popálenin byl v noci přijat také chlapec, který hasil vánoční stromek.

Tagy: Praha Nový rok Staroměstské náměstí program oslavy

Zdroje: ČTK