'Návrat reálného socialismu': Sociální bydlení vyostřuje spory mezi ČSSD a ANO

AKTUALITA - Aktuality autor: art

Zákon o sociálním bydlení, který by příští týden měla projednat poslanecká sněmovna, rozvířil i bez toho napjaté vztahy mezi koaličními partnery. Legislativu připravenou sociálně demokratickou ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou a jejím stranickým kolegou, ministrem pro lidská práva Janem Chvojkou "roznesla na kopytech" šéfka resortu pro místní rozvoj Karla Šlechtová. 

Happening před sídlem vlády na podporu zákona o sociálním bydlení

Happening před sídlem vlády na podporu zákona o sociálním bydlení,zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Zákon původně počítal s tím, že sociální byty budou zajišťovat obce, které na to dostanou prostředky od státu. Po zohlednění připomínek, které zavalily ministerstvo práce, se návrh upravil tak, že by se obce mohly dobrovolně rozhodnout, zda sociální byty budou zřizovat, nebo ne. Tam, kde by se o to obec nepostarala, by do hry vstoupil stát, který by byty zajistil. Nebo přesněji nový úřad, který by pro tento účel byl zřízen. 

Právě to se stalo terčem ostré kritiky Šlechtové, podle ní by takový úřad byl návratem do "podmínek reálného socialismu". Trnem v oku hnutí ANO je rovněž to, že se ČSSD snaží legislativu co nejrychleji prosadit za každou cenu a nevychází z původní dohody kabinetu. 

Zákon přitom vychází z koncepce, kterou kabinet schválil, i když s novým úřadem původní verze nepočítala. Současnou podobu legislativy dokončilo ministerstvo těsně před Vánoci. 

Zákon o sociálním bydlení měl podle původních plánů vlády platit od ledna. Na jeho podobě se ale politici zatím nedokázali shodnout. Premiér Bohuslav Sobotka označil normu za jednu z deseti priorit svého kabinetu do voleb. Osm desítek organizací na pomoc lidem v tísni vyzvalo vládu, aby návrh zákona schválila do konce ledna, jinak se nestihne do voleb přijmout.

"Bezohlední" sociální demokraté

Podle Chvojky a Marksové by zákon, který by obcím ukládal povinnost mít sociální bydlení, v parlamentu neměl podporu a šanci na přijetí. Dobrovolné zapojení radnic a státní úřad byly jedinou možností, řekli Chvojka s Marksovou.

Podle Šlechtové ministerstvo práce přišlo s úplně novým konceptem, který s nikým neprojednalo a v němž připomínky nezohlednilo.

"Ohrazujeme se proti snaze ministerstva práce takto narychlo prosadit zákon o sociálním bydlení, který vrací zemi do podmínek reálného socialismu... Já nechci v naší zemi návrat do státního OPBH, to jsme snad již přeskočili. Socialismus jsme tu už měli a všichni vědí, jak přidělování bytů fungovalo a jak to s bytovým fondem dopadlo," uvedla Šlechtová.

Postup resortu práce označila za neprofesionální. Podle ministerstva pro místní rozvoj je nynější verze horší než předchozí. Resort uvedl, že se na něj obrací "odborná veřejnost", která žádá zastavení návrhu.

Chvojka varuje, aby se ze sociálního bydlení nestala oběť předvolebního boje. Autoři návrhu zákona uvádějí, že vycházeli při sepisování nynější verze z připomínek i ze stanoviska organizací měst a obcí. Podle Chvojky se zdá, že hlavním problémem v přijetí normy budou koaliční partneři z ANO.

Ministerstvo financí nechce dát peníze na systém sociálního bydlení a resort pro místní rozvoj má výhrady ke skupině příjemců, uvádí Chvojkova tisková zpráva. Podle Šlechtové musí sociální byty pomáhat potřebným, "ale nesmějí pokřivit motivaci k zajištění bydlení".

Tagy: ČSSD Česko domácí Sociální bydlení hnutí Ano sociální politika česká politika české zákony zákon o sociálním bydlení

Zdroje: ČTK