Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes -2°C Sněhové přeháňky

Komentář: Vládne nám koalice, anebo koala?

Komentář: Vládne nám koalice, anebo koala?
Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Česku vládne koalice. Jenže jen papírově. Reálně máme vlády dvě – za cenu jedné. A nekupte to!

Česká vláda se rozpadla na vlády dvě. Jednu tvoří sociální demokraté, druhou babišovci. Mezi nimi lavírují lidovci. Jednou se Sobotkou, podruhé s Babišem, jak se jim to hodí.

Vláda sociálních demokratů s lidovci a opozicí prosadila v parlamentu změny zákona o střetu zájmů, které mají Andreje Babiše odstřihnout od médií a dotací. Babišova vláda lepších zítřků zase ve sněmovně proti vůli sociální demokracie tlačí na "last minute" změny v elektronické evidenci tržeb a spoléhá na lidovce a opozici.

Blížící se volby přitom budou koalici rozkládat čím dál víc. A zmatku v politice bude jen přibývat. Už teď mnohdy není jasné, kdo s kýmkdo proti komu

Takové nefungující, ale přežívající koalici, se v české kotlině říká posměšně koala. Jenže jak k tomu bezbranný vačnatec přijde? S politikou přece nemá nic společného.

Je proto nejvyšší čas připomenout si rozdíly mezi koalou na jedné straně a koalicí s koaličníky na straně druhé. Tady jsou ty hlavní:

1) Koala má jemnou srst. Koaliční politici mají hroší kůži.

2) Koala je roztomilé zvířátko, které vybízí k pohlazení. V případě koaličních politiků (a političek) takové nutkání nemáte. (Nebo snad ano?!)

3) Koalu nemůžete legálně chovat jako domácího mazlíčka. Tito vačnatci jsou mezinárodně chráněni, byli zařazeni na seznam ohrožených druhů.

Koaličníci (a koaličnice) ohroženým druhem nejsou. Jako domácího mazlíčka si ho (ji) pořídit můžete, jedno zda jako manžela (manželku), nebo jen na psí knížku. Musíte se však smířit s tím, že člena koalice si zcela neochočíte, protože poslouchá především pokyny sponzorů, stranického vedení a PR manažerů, případně čínských soudruhů.

4) Koaly (i koalové) mají malinké mozky, připadají na ně pouhá dvě procenta jejich hmotnosti. Mozek předchůdců dnešních koal vyplňoval celou lebeční dutinu, ale postupně se z neznámých důvodů zmenšil. Jeho dnešní tvar a velikost se přirovnává ke dvěma půlkám vlašského ořechu.

Mozky koaličních politiků jsou přece jen větší. Jakým směrem se vyvíjejí během vlády, není známo. Neexistují o tom žádné vědecky podložené studie. Obrázek si však můžete udělat sami na základě subjektivního pozorování

5) Koala je býložravec. Členové koalice jsou všežravci.

6) Koaly stráví většinu života na stromech. Šplhají po eukalyptech (blahovičnících), jejichž listy se živí.

Koaličníci stojí pevně na zemi (či spíš sedí pevně na židli). Nejvíc se zdržují na stranických schůzích, koaličních zasedáních, v parlamentních kuloárech, na ministerstvech či ve Strakově akademii (sídle vlády). Anebo v kanceláři, kde sledují, jak a kdo a zda vůbec někdo o nich píše v médiích.

7) Koaly prospí denně dvacet hodin, pohybují se líně. Příčinou je nízkoenergetická strava.

Režim mnoha koaličních politiků se od koal příliš neliší. To však neplatí před volbami. V té době koaličníci nezamhouří oka, naparují se před voliči a jsou na nohou dvacet hodin denně.

8) Koaly téměř nepijí. Vodu získávají z listů. Proto nemusí slézat ze stromů.

Koaličníci po stromech nelezou. Zato pijí. Někteří až příliš, takže na stromy ani nevylezou.

9) Koaly se dožívají 15 až 20 let. Pokud ale nespadnou se stromu nebo nezahynou při lesním požáru nebo při střetu s autem.

Střední délka života koaličníků je 76 let, koaličnice 82 (z dat Českého statistického úřadu). Jejich koalice však netrvají déle než čtyři roky (jedno volební období). Někdy jsou ještě kratší – když je ukončí předčasné volby.

10) Hlavními nepříteli koal jsou zdivočelí psi, sovy a parazité. Koalici ohrožuje opozice (pokud ovšem není slabá a rozdrobená) a novináři (pokud nejsou koupeni, respektive politiky placeni).

11) Koaly byly před sto lety téměř vyhubeny. Lovci je zabíjeli pro kvalitní kožešinu.

Koalicím a koaličníkům v Česku nic takového nehrozí. Poměrný volební systém, který vytváří pestrobarevný parlament, jim zajišťuje dobré živobytí.

Takže vidíte – není koalice jako koala.

Že byste raději žili s vačnatci než s českými koaličníky, kteří vás zavalují byrokratickými projekty a utrácejí vaše peníze (daně)? Pak zkuste přesídlit do pobřežních oblastí východní a jižní Austrálie, mezi eukalypty.

Zdroje:
Vlastní