Dnes je neděle 4. května 2025., Svátek má Květoslav
Počasí dnes 7°C Skoro zataženo

Ghetta v Česku se rozrůstají, dlouhodobé řešení ale stále chybí

18. 10. 2015 – 11:26 | Pouták 2 | art | Diskuze: 24/24 nových

Ghetta v Česku se rozrůstají, dlouhodobé řešení ale stále chybí
Ostrava Kunčičky, romské ghetto. Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

V Česku pořád ještě existují ghetta a co hůř, vyloučené chudinské lokality se rozrůstají a jejich obyvatel přibývá. V současné době v nich po republice žije na 115 tisíc lidí, jak vyplývá z analýzy ministerstva pro lidská práva. Místo řešení, které by situaci řešilo dlouhodobě, dokument navrhuje zase levnější byty a dávky. 

Zatímco v roce 2006 byly takových míst 300 a žilo v nich na 80 tisíc lidí, nyní jich je přes 600 a mají až 115 tisíc obyvatel.

Nejhůř je na tom Ústecko, kde v chudinských čtvrtích a ulicích žije 36 tisíc až 38,5 tisíce lidí. "Ústecký kraj se vymyká zbytku republiky. Problém je zde nejvýraznější," uvádí ministerská zpráva.

Zatímco podle ní sociální vyloučení v Česku přestává mít městský charakter, v Ústeckém kraji to tak úplně neplatí. Ghett sice nepřibylo tolik jako jinde, ale výrazně se zvýšil počet jejich obyvatel. V roce 2006 výzkumníci napočítali v kraji 63 vyloučených lokalit, loni o 26 víc.

Ghetta jsou větší, bývají to celá městská sídliště.

Mezi šesti městy s největšími problematickými místy jsou čtyři z Ústeckého kraje. Autoři jmenovali sídliště či čtvrti Chanov, Janov, Předlice a Mojžíř. Zatímco v Česku ve vyloučené lokalitě žije v průměru 188 lidí, v Ústeckém kraji je to průměrně 471 osob.

Podle zprávy ministerstva by proto bylo nutné do oblasti zacílit nejen víc peněz na různá opatření, ale kroky by se měly také lépe koordinovat. Vládní agentura pro sociální začleňování spolupracuje nyní s osmi obcemi z kraje.

Dokument poukazuje také na to, že problematické bývá sousedství ghett s ostatní zástavbou. Napětí tam roste. Lokality se pak často stávají terčem extremistů, uvedli autoři. Dodali, že vlna protiromských akcí teď skončila a místo Romů se tématem stali migranti.

Co s tím? Místo dlouhodobého řešení zase levnější byty a dávky

Zpráva shrnuje návrhy opatření a podněty měst a obcí. Podle dokumentu by bylo potřeba vybudovat síť levnějších bytů pro lidi s nízkými výdělky a pro ty, kteří jsou odkázáni na dávky. Většina z nich totiž na běžný byt kvůli tříměsíční kauci nedosáhne.

Města navrhují, aby na kauci úřad práce potřebným poskytl mimořádnou dávku jako dlouhodobou bezúročnou půjčku. Do budoucna by měl problém řešit systém sociálního bydlení. Radnice chtějí také podporu na vykoupení a bourání vybydlených objektů. Ministerstvo pro místní rozvoj chystá dotace.

Města a obce si stěžují také na to, že sociální pracovníci do některých ubytoven nemohou, protože je tam majitelé nepustí. Žádají proto změnu zákona. Radnice požadují i větší dotace na kamerové systémy a svou místní policii.

Chtěly by také posílit možnosti kontroly využití dávek. Veřejně prospěšné práce podle zprávy bývají někdy jedinou možností uplatnění lidí z ghett, měla by se proto prodloužit doba poskytování příspěvku na ně a mělo by být možné je využít i opakovaně. Zvýhodnit by se mělo také sociální podnikání. Nutné je upravit možnosti oddlužení.

Předchozí článek

Symbol Británie potřebuje přestávku. Na historické čtyři měsíce

Následující článek

Sepp Blatter: Pro Evropany kriminálník, pro Afričany hrdina!
Stanley 19. října 2015
Náš systém nemá k socialismu daleko jen máš pravdu v tom že nemáme socialistický paragraf ,,Příživu" Ale máme jiné nástroje.
Odmítne práci .. Tím odmítne i dávky. (platí i v ČR)
Děti nechodí do školy děti nedostanou dávky. (platí na Slovensku)

Dříve se stavěly při kryzích hladové zdi. A tohle kryze je. Třeba přehrady které pak jen sloužily jako nádrže pro rybáře. Nebo poldry.... Víš kolik koleček hlíny je třeba na vytvoření suchého poldru ?? V Ústí ??? Kolem Labe a Vltavy.... Práce na sto let. Prachy to bude stát tak jako tak ale aspoň bude nějaký užitek.
otolev 19. října 2015
No jo ale jak dnes ty cigány do toho kamenolomu dostat aby nebyla porušena "lidská práva" Stanley 
koloběžka 1. 19. října 2015
Cikáni se nikdy nepříspůsobí proč to naši "zákonodárci" konečně nepochopí?!
Peníze, které do nich už nacpali - jako by se vyhodili...