Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Navalného bratr dostal u soudu roční podmínku. Odvoláme se, vzkazuje jeho právník

Navalného bratr dostal u soudu roční podmínku. Odvoláme se, vzkazuje jeho právník
Oleg Navalnyj dostal podmíněný trest za porušení hygienických norem, protože se v lednu zúčastnil zakázané demonstrace za Navalného osvobození | zdroj: Profimedia

Moskevský soud dnes uložil bratrovi uvězněného opozičníka Alexeje Navalného Olegovi podmíněný trest - rok odnětí svobody s roční podmínkou.

Oleg Navalnyj je trestaný za porušení hygienických norem, jelikož se v lednu zúčastnil zakázané demonstrace za Navalného osvobození. „Pokládáme tento verdikt za nespravedlivý a odvoláme se,“ řekl agentuře TASS obhájce Nikas Paraskevov.

O tři dny dříve týž soud vyměřil trest 18 měsíců omezení svobody Ljubov Sobolové, která je blízkou spolupracovnicí Navalného. Sobolová podle uloženého omezení nebude například smět opouštět svůj byt v době od 22 do 6 hodin, účastnit se masových akcí, ani vycestovat za hranice města, kde má bydliště.

Stejnému obvinění jako Sobolová a Oleg Navalnyj čelí Navalného mluvčí Kira Jarmyšová, Marija Aljochinová z punkové a feministické skupiny Pussy Riot a další opoziční aktivisté. V předvečer vynesení verdiktu nad Sobolovou byl Moskvan Dani Akel odsouzen k pokutě 100 000 rublů (asi 29 500 Kč) za to, že šel na demonstraci, přestože měl jako nakažený koronavirem zůstat doma v izolaci.

Obžalovaným hrozí v nejhorším případě až dva roky vězení.

Sobolová donedávna působila jako právnička Navalného Fondu boje proti korupce, který ruské úřady zakázaly jako extremistickou organizaci. Podobně úřady zakročily i vůči dalším opozičním spolkům a nezávislým médiím. Pozorovatelé dávají tyto zásahy do souvislosti se zářijovými parlamentními volbami.

Navalnyj loni před regionálními volbami dokázal zkomplikovat život vládní straně Jednotné Rusko, a to kampaní za „chytré hlasování“. V něm se kumulují hlasy nespokojených voličů ve prospěch nejsilnějšího z opozičních kandidátů.

Zdroje: