Na východě Ukrajiny je klid. Povstalci ale nepustili do Debalceve kontrolory OBSE

AKTUALIZOVÁNO SLEDUJEME (aktualizováno: 15. 2. 2015 15:33) - Aktuality autor: roj

Příměří se na východní Ukrajině až na několik lokálních přestřelek daří dodržovat. Pokračují ale boje ve strategickém železničním uzlu Debalceve, do kterého navíc separatisté zabránili vstoupit členům mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Noc na východě Ukrajiny byla poměrně klidná

Noc na východě Ukrajiny byla poměrně klidná,zdroj: Profimedia.cz

V Debalceve se během dopoledne opět začalo bojovat, separatisté podle Kyjeva ostřelují ukrajinské vojáky obklíčené ve městě. Podle separatistů se na město mírová dohoda nevztahuje, protože leží na povstaleckém území, nikoli na jeho okraji. 

Informace o klidu zbraní na většině území kromě malých oblastí potvrzují jak ukrajinská armáda, tak separatisté. "Situace je klidná," řekl mluvčí doněckých separatistů Eduard Basurin. Povstalci využívají příměří i k tomu, aby ošetřili své zraněné.

Zatímco boje na většině míst ustaly již do tří hodin ráno, strategická města byla pod ostrou palbou až do sobotní půlnoci, protože si obě strany chtěly upevnit pozice. Nejhorší byla situace v Debalceve, v Doněcku, Horlivce a v okolí Luhansku.

V Luhanské oblasti navíc působí i nezávislé separatistické jednotky, které tvrdí, že minské dohody nepodepsaly, a nebudou je proto dodržovat.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko o půlnoci vyzval všechny vládní jednotky, aby dle dohody ukončily palbu. Totéž udělali i velitelé separatistických jednotek.

Ještě během dneška budou účinnost a naplňování příměří telefonicky hodnotit státníci z "normandské čtyřky", kteří ho v Minsku ve čtvrtek dojednali.

Tagy: Ukrajina příměří východní Ukrajina boje na východě Ukrajiny

Zdroje: ČTK