Na Ukrajinu, s vyjímkou Krymu, pojedou pozorovatelé z OBSE. Rusko souhlasí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 21. 3. 2014 20:02) - Aktuality autor: Sebastian Kantor

Rusko umožní pozorovatelskou misi Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na Ukrajině, s výjimkou Krymu. Podle agentury Reuters se do šestiměsíční mise zpočátku zapojí 100 civilních pozorovatelů. Moskva přitom dosud vyslání těchto pozorovatelů na Ukrajinu blokovala. 

Vladimir Putin

Vladimir Putin,zdroj: Getty Images

Pozorovatelé OBSE navštíví všechny oblasti Ukrajiny s výjimkou Krymu. Tato separatistická autonomní republika vyhlásila po nedělním referendu na Kyjevu nezávislost a Moskva dnes završila legislativní proces přičlenění tohoto poloostrova k Ruské federaci. 

OBSE rozhoduje na základě shody všech 57 členských států a Rusko doposud vetovalo snahy Ukrajiny a Západu. Moskva měla k dosavadním návrhům připomínky, které se týkaly především mandátu pozorovatelů. 

O tom, že je uzavření dohody blízko, svědčilo dnešní prohlášení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. "V podstatě jsme se na návrhu rozhodnutí dohodli," řekl Lavrov ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi

Šéf ruské diplomacie také řekl, že pozorovatelé by měli být vedle ruskojazyčného východu a jihovýchodu Ukrajiny rozmístěni také v západních a centrálních oblastech země. Moskva opakovaně kritizuje ukrajinské nacionalisty z toho, že početnou ruskojazyčnou menšinu zastrašují a šikanují. Rusko si vyhradilo právo vyslat na Ukrajinu armádu, aby své krajany chránilo. 

Tagy: Rusko Ukrajina Evropská unie Krym krize na Krymu ukrajinská krize

Zdroje: ČTK