Na Ukrajině proběhly předčasné volby. Obešly se bez incidentů

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 26. 10. 2014 19:16) - Aktuality autor: var

Na Ukrajině se v neděli konaly předčasné parlamentní volby. Favoritem voleb je prezidentský Blok Petra Porošenka, jemuž předvolební průzkumy přisuzovaly čtvrtinu až třetinu hlasů. V povstaleckých zónách na Donbasu se nehlasovalo.

Na Ukrajině se konají historické předčasné volby

Na Ukrajině se konají historické předčasné volby,zdroj: Isifa.com

Volby se konaly za přísných bezpečnostních opatření. Nebyly hlášeny žádné incidenty, hlasování bylo poklidné. Prezident Petro Porošenko v neděli odjel nečekaně na východ Ukrajiny, aby sledoval hlasování přímo v neklidném Donbasu. 

Navštívil jednu z volebních místností v Kramatorsku, kde se odehrály boje mezi armádou a rebely. Kramatorsk, důležité průmyslové centrum a dopravní křižovatku v Doněcké oblasti, ovládla ukrajinská armáda po tvrdých bojích s povstalci počátkem července.

Svůj hlas ale prezident odevzdal až po návratu do Kyjeva. V krátkém projevu přítomným novinářům řekl, že na východě země volby probíhají bez větších problémů a volební účast je srovnatelná s Kyjevem. "Hlasoval jsem pro budoucnost, doufám, že se podaří vytvořit proevropskou koalici, která přinese i mír Donbasu," uvedl Porošenko.

Ve více než 45milionové zemi mohlo nové poslance vybírat 36 milionů voličů, několik milionů lidí ale nehlasovalo - někteří volit nechtěli, další zase nemohli. To je podle nevládní organizace Opora případ asi 2,8 milionu lidí z Doněcké a Luhanské oblasti, jejichž část kontrolují proruští separatisté. Rebelové odmítli povolit volby do ukrajinského parlamentu a za týden chtějí uspořádat vlastní hlasování, které ale Kyjev nehodlá uznat. 

Volební systém na Ukrajině je smíšený, polovina ze 450 poslanců bude zvolena poměrným systémem ze stranických seznamů, zbytek v jednomandátových obvodech většinovým systémem. Vzhledem k tomu, že v některých oblastech se nehlasovalo, bude většinovým systémem zvoleno místo 225 zřejmě jen 199 poslanců. Celkem tak bude podle odhadu ústřední volební komise zvoleno jen 424 poslanců. 

O vstup do sněmovny se uchází 29 politických stran, šanci na překonání pětiprocentní hranice mají především strany proevropské orientace. Volební urny se uzavřely v sedm hodin večer SEČ.

Tagy: Rusko Ukrajina Krym volby rusko-ukrajinská krize

Zdroje: ČTK