Na protestech žlutých vest se odrazil mráz i strach z teroristů, do ulic vyšlo jen 66 tisíc lidí

AKTUALIZOVÁNO AKTUALITA (aktualizováno: 15. 12. 2018 22:08) - Aktuality autor: roj

Mrazivé počasí, úterní teroristický útok ve Štrasburku, ale i fakt, že se ve Francii demonstruje už pátou sobotu, se podepsal na účasti protivládních protestech hnutí žlutých vest. Po celé zemi vyšlo do ulic jen 66 tisíc lidí, v Paříži pak konkrétně něco přes čtyři tisíce demonstrantů. Protesty oproti předchozím týdnům probíhaly v relativním klidu, jen v pozdních odpoledních hodinách použila pařížská policie na rozehnání zbytku demonstrantů na třídě Champs-Elysées vodní dělo.

V mrazu je zatím účast na demonstracích nižší, odpoledne se to však může změnit

V mrazu je zatím účast na demonstracích nižší, odpoledne se to však může změnit,zdroj: Profimedia.cz

V Paříži bylo podle francouzských médií zadrženo 168 lidí; přes 110 z nich bylo vzato do vazby. 

Dnešek byl již pátou sobotou protivládních protestů, namířených původně proti plánovanému zdražování pohonných hmot. Francie se i dnes na akce žlutých vest připravovala masivním nasazením policie. Tentokrát byly ale demonstrace nejen klidnější, ale i méně početné, než před týdnem.

Podle ministerstva vnitra se dnes do demonstrací zapojilo 66 tisíc lidí, z toho dohromady 4000 v Paříži. Minulou sobotu se v celé zemi protestních akcí do večera zúčastnilo na 126 tisíc lidí, z toho 10 tisíc v hlavním městě. Zhruba 2000 osob bylo tehdy zadrženo. Francouzská vláda po úterním teroristickém útoku ve Štrasburku "žluté vesty" vyzvala, aby tento víkend nedemonstrovaly.

Větší počet lidí než v metropoli se dnes sešel v centru západofrancouzského Bordeaux. Podle místní prefektury tam bylo zadrženo nejméně 14 osob. Minulou sobotu bylo město dějištěm násilných střetů a dnes tam bylo v pohotovosti přes 600 policistů a četníků. V celé Francii dnes bylo nasazeno 69 tisíc příslušníků bezpečnostních sil, z toho asi 8000 v Paříži.

Přibližně 4500 účastníků protestů demonstrovalo podle agentury AFP také v Toulouse. Ve městě na jihu Francie se odehrály i potyčky mezi protestujícími a pořádkovými silami. Na 30 lidí bylo zadrženo a několik také zraněno.

V Paříži byl dlouho relativní klid, ale na sklonku odpoledne policie na třídě Champs-Elysées použila vodní dělo na rozehnání zbylých 300 až 400 protestujících. Nejméně pět lidí bylo lehce zraněno.

Zklamání z nízké účasti

Policie podle tisku sice v Paříži zablokovala přístup ke státním institucím, jako je sídlo prezidenta nebo premiéra, ale Eiffelova věž a muzea uzavřená při protestech minulou sobotu byly normálně v provozu. K předvánočním nákupům zůstaly otevřené také velké obchodní domy. Preventivně bylo uzavřeno 40 ze zhruba 300 stanic pařížského metra.

Hlavní demonstrace se konaly na třídě Champs-Élysées, odkud byly hlášeny ojedinělé střety, při nichž policie použila slzný plyn. Dalšími shromaždišti bylo náměstí před budovou pařížské Opery a Haussmannův bulvár. Na přibližně 200 místech po celé Francii se konaly také silniční blokády.

Někteří demonstranti se dali slyšet, že jsou nízkou účastí zklamáni. "Jestli to tak půjde dál, (prezident Emmanuel) Macron si večer otevře šampaňské a řekne: a je to, vítězím," citoval server France Info jednoho z účastníků protestu.

Na třídě Champs-Élysées se dnes během mrazivého dopoledne objevilo několik polonahých aktivistek s tělem natřeným stříbrnou barvou a oblečených v rozhalených červených mikinách s kapucí a trikolorou. Jen potichu stály proti policistům, napsal Le Figaro. List je s ohledem na jejich červené pokrývky hlavy označil za "Marianny", francouzský státní symbol.

Největší protesty od roku 1968

Členové hnutí žlutých vest už několik týdnů protestují proti vládním ekonomickým reformám. Demonstrace a silniční blokády byly původně namířeny proti plánovému růstu cen pohonných hmot, později ale přerostly v protesty proti hospodářské politice vlády obecně i proti Macronovi samému. Rozsáhlá vlna protestů je mnohými považována za největší od nepokojů v roce 1968.

Francouzská média píšou, že silniční blokády, které Francii v různé intenzitě paralyzují už od 17. listopadu, si v pátek večer vyžádaly další nepřímé oběti, kterých je tak dohromady již osm. Nově je jednou z nich spolujezdkyně z auta, které se srazilo s jiným osobním vozem, jenž se otáčel kvůli barikádě na silnici v departementu Aisne v severní Francii. Další smrtelná nehoda se stala v belgické obci na hranici s Francií. Zahynul řidič, jenž se svým autem narazil do kamionu, který zastavila bariéra vztyčená demonstranty na francouzské straně.

Tagy: Francie zahraničí protesty a demonstrace Žluté vesty

Zdroje: ČTK