Francouzská vláda chce konec násilností, spornou daň v lednu nezvýší. Drobky, vzkázaly 'žluté vesty'

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Francie o půl roku odloží plánované zvýšení daně z pohonných hmot, kvůli kterému zemi v posledních dvou týdnech zasáhla vlna protestů hnutí takzvaných žlutých vest. Oznámil to v úterý premiér Édouard Philippe. Zároveň vyzval k ukončení násilností a řekl, že spor o spotřební daň by neměl ohrožovat národní jednotu.

Protesty ve Francii si vyžádaly téměř tisícovku zraněných.

Protesty ve Francii si vyžádaly téměř tisícovku zraněných.,zdroj: Profimedia.cz

Hnutí žlutých vest organizuje od 17. listopadu protesty vyvolané původně plánem dalšího zvýšení daně z benzinu a nafty, ke kterému chtěla vláda přistoupit od ledna. Hnutí má velkou podporu Francouzů a protesty jsou chápány v širším smyslu i jako vyjádření odporu proti rostoucím životním nákladům. O víkendu tyto protesty provázela nezvyklá míra násilí, k demonstrujícím se připojili i členové krajní levice a pravice. Celkem si protesty vyžádaly přes 900 zraněných, z toho přes 150 policistů.

Podle médií kvůli vlně demonstrací zažívá prezident Emmanuel Macron největší krizi od svého nástupu do funkce v květnu 2017. Protesty jsou totiž zaměřené i obecně proti jeho reformní politce.

"Museli bychom být hluší a slepí, abychom nevnímali ten hněv," řekl dnes premiér. Kromě odkladu pro zvýšení spotřební daně na pohonné hmoty premiér slíbil, že vláda nebude v zimě zvyšovat ani cenové tarify u elektřiny a plynu. Půlroční moratorium by podle něj měly obě strany sporu využít k tomu, aby našly konstruktivní řešení.

Ani nečekaný ústupek vlády nejspíš organizátory protestů neuklidní, hnutí žlutých vest plánuje další demonstrace a blokády v Paříži už během následujícího víkendu.

"Je to první krok, ale nespokojíme se s pouhými drobky," řekl dnes ještě před premiérovým vystoupením jeden z lídrů protestů Benjamin Cauchy. Další výrazná postava hnutí Éric Drouet dokonce vyzval, aby příznivci žlutých vest protesty zesílili. Také opozice je toho názoru, že odklad zvýšení daně je ze strany vlády nedostatečným krokem a že přichází příliš pozdě.

Vláda zvyšování cen pohonných hmot zdůvodňuje globálním navyšováním cen ropy a ekologickými aspekty. Pohonné hmoty ve Francii zdražují od roku 2014, v lednu měla daň z nafty dále stoupnout o 6,5 procenta a z benzinu o 2,9 procenta. Konkrétně u benzinu by to znamenalo zvýšení ceny asi o čtyři centy (zhruba o jednu korunu). Nyní benzin v Paříži stojí v průměru 1,42 eur (asi 37 korun) za litr.

V Česku nyní stojí nejprodávanější benzin Natural 95 v průměru 33 korun za litr, a nafta je asi o 50 haléřů za litr dražší. 

Události spojené s protesty proti plánovanému zvýšení cen pohonných hmot a ekonomickým reformám prezidenta Emmanuela Macrona: 

 • 17. listopadu - Na 282 tisíc lidí protestovalo na různých místech Francie proti plánovanému zvýšení cen pohonných hmot od ledna 2019. Lidé z hnutí žluté vesty blokovali nájezdy na dálnice či kruhové objezdy na více než 2000 místech. Tam, kde manifestující blokovali komunikace, se stalo několik vážných dopravních nehod. V Savojsku zemřela nešťastnou náhodou žena, do které najela řidička, která podle francouzských médií zpanikařila. Celkem bylo zraněno 227 lidí.
 • 18. listopadu - Blokády silnic pokračovaly na 150 místech, do ulic vyšlo asi 40 tisíc demonstrantů. Premiér Philippe řekl, že vzkaz demonstrantů slyšel, ale vláda na plánovaném zvýšení daní trvá.
 • 19. listopadu - Další protesty, asi 27 tisíc lidí v ulicích. Celkem zraněno nejméně 409 lidí.
 • 20. listopadu - Druhá oběť protestů. Zemřel motorkář, který v pondělí 19. listopadu na východě země utrpěl vážná zranění během silničních blokád. Srazila jej dodávka, která se otáčela.
 • Ministr vnitra Christophe Castaner prohlásil, že protesty se zvrhly a jejich účastníci jsou stále radikálnější. Počet zraněných dosáhl 528.
 • Prezident Macron vyzval k dialogu a zdůraznil, že vláda se tímto krokem snaží přimět Francouze, aby upustili od používání fosilních paliv. Vláda již dříve oznámila, že zdvojnásobí až na 4 tisíce eur (104 tisíc korun) příspěvek motoristům s nízkými příjmy, kteří se rozhodnou vyměnit svá stará auta za novější.
 • 23. listopadu - Podle šéfa Francouzské federace maloobchodu (FCD) Jacquesa Creyssela se kvůli protestům žlutých vest snížily denní tržby o 35 procent. Počet zákazníků obchodních center klesl o 47 procent.
 • 24. listopadu - Protestů v Paříži, kde policie použila slzný plyn a vodní děla, se zúčastnilo asi 8 tisíc lidí, po celé Francii protestujících bylo asi 106.000.
 • Ministr vnitra Castaner z vyprovokování střetů obvinil "ultrapravicové buřiče."
 • 29. listopadu - Petici proti drahým pohonným hmotám ve Francii, kterou na internetu založila jedna z vůdčích osobností hnutí, už podepsal více než milion lidí.
 • 30. listopadu - Schůzka francouzského premiéra Édouarda Philippea s delegací mluvčích hnutí žlutých vest skončila nezdarem.
 • 1. prosince - Další protesty v Paříži i v jiných městech, policie použila slzný plyn, zábleskové granáty a vodní děla, bylo zraněno více než 130 lidí, po celé Francii demonstrovalo asi 136 tisíc lidí. Protesty skončily velkými materiálními škodami, v Paříži byl kromě jiného poškozen interiér Vítězného oblouku. Policie uvedla, že původní pařížskou demonstraci asi 5500 lidí infiltrovali radikálové, kteří vyvolávali potyčky s bezpečnostními sbory.
 • Podle poslední bilance bylo celkem zraněno přes 900 lidí, z toho přes 150 policistů.
 • 2. prosince - O situaci na krizové schůzce jednala vláda, ministr vnitra Castaner nevyloučil vyhlášení výjimečného stavu.
 • Další nepřímou obětí protestů se stal řidič dodávky, který v noci na 2. prosince zahynul v jižní Francii u zátarasu postaveného demonstranty.
 • 3. prosince - Vláda zahájila politické konzultace k řešení krizi vyvolané protesty, které podle vlády těžce zasáhly francouzskou ekonomiku.
 • 4. prosince - Premiér Philippe oznámil, že Francie o půl roku odloží plánované zvýšení daně z pohonných hmot, a zároveň vyzval k ukončení násilností.

Tagy: Francie Paříž zahraničí pohonné hmoty francouzský prezident terorismus a násilí daně a finance francouzská politika protesty a demonstrace

Zdroje: ČTK