Žlutých vest vyšlo do francouzských ulic 125 tisíc, téměř 1000 lidí skončilo ve vazbě

GALERIE AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 8. 12. 2018 21:40) - Aktuality autor: roj

Do francouzských ulic vyšlo v rámci protestů spojovaných s hnutím takzvaných žlutých vest celkem 125 tisíc demonstrantů. Vadí jim rostoucí životní náklady i prezident Emmanuel Macron. Po celé zemi panovala mimořádná opatření, nyní už je situace podle vlády klidná. Při potyčkách s policií utrpělo zranění 135 lidí, téměř 1400 osob bylo zadrženo.

Protestů spojovaných s hnutím takzvaných žlutých vest se dnes po celé Francii účastní na 31 tisíc lidí

Protestů spojovaných s hnutím takzvaných žlutých vest se dnes po celé Francii účastní na 31 tisíc lidí,zdroj: Profimedia.cz

V hlavním městě celý den panovala přísná bezpečnostní opatření. V ulicích hlídkovalo 8000 policistů, kteří během několika potyček s demonstranty použili slzný plyn a vodní děla. Zranění při střetech po celé zemi utrpělo 135 lidí, 1385 osob bylo zadrženo. Premiér Édouard Philippe vyzval ke klidu a dialogu, prezident Emmanuel Macron se k situaci vyjádří až příští týden.

"V okamžiku, kdy k vám mluvím, je situace pod kontrolou," řekl večer ministr vnitra Christophe Castaner. Podle bilance, kterou zveřejnil, se dnešních protestů po celé Francii zúčastnilo 125 tisíc lidí. Před týdnem jich bylo 136 tisíc, před dvěma týdny 160 tisíc a před třemi týdny, kdy demonstrace takzvaných žlutých vest začaly, 287 tisíc.

Premiér Philippe vyzval k dialogu. "Žádná daň nemůže ohrozit národní jednotu," řekl s odkazem na zrušený plán zvýšit daň na pohonné hmoty, který před čtyřmi týdny demonstrace takzvaných žlutých vest vyvolal.

Zranění dnes při protestech utrpělo 118 protestujících a 17 policistů. Policie podle ministra vnitra zadržela celkem 1358 osob, z nichž 974 poslala do vazby. Naprostá většina lidí (920) byla zadržena v Paříži, kde v cele předběžného zadržení skončilo 619 osob.

V Paříži protestující dopoledne vyrazili od Vítězného oblouku a po třídě Champs-Élysées se snažili dostat k prezidentskému paláci. Přístup jim ale blokovali příslušníci bezpečnostních sil. Potyčky mezi policisty a demonstranty ve žlutých vestách vypukly u obchodních domů Galeries Lafayette a Printemps a poblíž opery Palais Garnier.

Na několika místech hlavního města demonstranti zapálili automobily, na Champs-Élysées napadli drogerii. Střety se policii během dne dařilo rozhánět pomocí vodních děl i oddílů jízdní policie. Kvůli protestům byla v Paříži omezena doprava včetně několika linek metra.

V hlavním městě se kromě protestu žlutých vest konal i pochod, na kterém účastníci vyzývali k ochraně životního prostředí. Podle policie se pochodu zúčastnilo až 17 tisíc lidí, řada z nich měla zelené vesty.

Kromě metropole byla situace během dne napjatá například i v Marseille, Lyonu, Grenoblu či Nantes, odkud hlásí jednoho těžce zraněného. V Bordeaux se střetům radikálů s bezpečnostními složkami pokusilo zabránit několik lidí oděných ve žlutých vestách, kteří si mezi ně klekli.

Centrum Paříže se svými luxusními obchody, kde v předvánočním čase běžně panuje čilý shon, dnes připomínalo spíše město duchů. Mnoho prodejen zůstalo zavřených, návštěvníci se nedostali na Eiffelovu věž, zavřený byl Vítězný oblouk, věže katedrály Notre-Dame či muzea Louvre, Orsay a Centre Pompidou. Byla zrušena řada divadelních představení i fotbalové zápasy.

Předsedkyně strany Národní sdružení Marine Le Penová dnes uvedla, že očekává od prezidenta Macrona "silné a okamžité odpovědi" na "sociální utrpení" lidí, kteří přišli do ulic ve žlutých vestách protestovat. Vyzvala jej, aby se neschovával za zdmi Elysejského paláce. Macron se v poslední době vyhýbal médiím a před veřejnost se chystá vystoupit až na počátku příštího týdne.

K situaci ve Francii se dnes na twitteru vyjádřil také americký prezident Donald Trump, který dal nepokoje do souvislosti s pařížskou klimatickou dohodou. Podle něj je "směšnou a extrémně drahou" dohodu načase zrušit. "Lidé nechtějí platit velké částky peněz, hodně z toho zemím třetího světa (které jsou vedeny pochybným způsobem), aby možná ochránili životní prostředí," napsal prezident.

Údajně "nepřiměřené násilí" používané při potlačování protestů žlutých vest dnes kritizoval také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. "Ti, kteří naši policii obvinili z útlaku, by se měli podívat na to, co teď dělají jejich policisté," řekl Erdogan.

Hnutí nazvané po reflexním kusu oděvu, který patří k povinné výbavě aut nejen ve Francii, vzniklo na protest proti plánovanému zvýšení daně na pohonné hmoty. Protestujícím také vadí rostoucí nerovnost a to, že jejich příjmy stagnují, zatímco životní náklady stoupají a že se prezident Macron prý do situace běžných občanů nedokáže vcítit. Vláda tento týden od plánovaného zvyšování daní upustila. Protestující hlásící se k hnutí žlutých vest, které nemá žádného jednoznačného lídra, však požadují další ústupky, jako je snižování daní, zvýšení minimální mzdy nebo nižší náklady na energie.

Rozsáhlá vlna protestů, která se rozlila po celé Francii, je mnohými považována za největší za posledního půl století. Rozšířila se i do Belgie, kde dnes v Bruselu protestovala asi tisícovka lidí, a do Nizozemska, kde se jich sešlo několik stovek. Zatímco v Nizozemsku se protesty obešly bez výtržností, v Bruselu policie zadržela 400 lidí.

Výběr událostí kolem protestů 

17. listopadu - Téměř 300 tisíc lidí protestovalo na různých místech Francie proti plánovanému zvýšení cen pohonných hmot od ledna 2019. Lidé z hnutí žluté vesty blokovali nájezdy na dálnice či kruhové objezdy na více než 2000 místech. Tam, kde manifestující blokovali komunikace, se stalo několik vážných dopravních nehod.

- V Savojsku zemřela nešťastnou náhodou žena, do které najela řidička, která podle francouzských médií zpanikařila. Celkem bylo zraněno 227 lidí.

18. listopadu - Blokády silnic pokračovaly na 150 místech, do ulic vyšlo asi 40 tisíc demonstrantů.

- Premiér Édouard Philippe řekl, že vzkaz demonstrantů slyšel, ale vláda na plánovaném zvýšení daní trvá.

19. listopadu - Další protesty, asi 27 tisíc lidí v ulicích. Celkem zraněno nejméně 409 lidí.

20. listopadu - Druhá oběť protestů. Zemřel motorkář, který v pondělí 19. listopadu na východě země utrpěl vážná zranění během silničních blokád. Srazila jej dodávka, která se otáčela.

- Ministr vnitra Christophe Castaner prohlásil, že protesty se zvrhly a jejich účastníci jsou stále radikálnější. Počet zraněných dosáhl 528.

- Prezident Macron vyzval k dialogu a zdůraznil, že vláda se tímto krokem snaží přimět Francouze, aby upustili od používání fosilních paliv. Vláda již dříve oznámila, že zdvojnásobí až na 4000 eur (104.000 korun) příspěvek motoristům s nízkými příjmy, kteří se rozhodnou vyměnit svá stará auta za novější.

23. listopadu - Podle šéfa Francouzské federace maloobchodu Jacquesa Creyssela se kvůli protestům snížily denní tržby o 35 procent. Počet zákazníků obchodních center klesl o 47 procent.

24. listopadu - Protestů v Paříži, kde policie použila slzný plyn a vodní děla, se zúčastnilo asi 8000 lidí, po celé Francii protestujících bylo asi 106.000.

- Ministr vnitra Castaner z vyprovokování střetů obvinil "ultrapravicové buřiče."

29. listopadu - Petici proti drahým pohonným hmotám ve Francii, kterou na internetu založila jedna z vůdčích osobností hnutí, už podepsal více než milion lidí.

30. listopadu - Schůzka premiéra Philippa s delegací mluvčích hnutí žlutých vest skončila nezdarem.

1. prosince - Další protesty v Paříži i v jiných městech, policie použila slzný plyn, zábleskové granáty a vodní děla, bylo zraněno více než 130 lidí, po celé Francii demonstrovalo asi 136 tisíc lidí. Protesty skončily velkými materiálními škodami, v Paříži byl kromě jiného poškozen Vítězný oblouk. Policie uvedla, že původní pařížskou demonstraci infiltrovali radikálové, kteří vyvolávali potyčky s bezpečnostními sbory.

2. prosince - O situaci na krizové schůzce jednala vláda, ministr vnitra Castaner nevyloučil vyhlášení výjimečného stavu.

- Další nepřímou obětí protestů se stal řidič dodávky, který v noci na 2. prosince zahynul v jižní Francii u zátarasu postaveného demonstranty.

- Čtvrtou obětí se stala osmdesátiletá žena, kterou v Marseille zasáhla bombička se slzným plynem, když se snažila zavřít okenice.

3. prosince - Vláda zahájila politické konzultace k řešení krizi vyvolané protesty, které podle vlády těžce zasáhly francouzskou ekonomiku.

4. prosince - Premiér Philippe oznámil, že Francie o půl roku odloží plánované zvýšení daně z pohonných hmot, a zároveň vyzval k ukončení násilností.

Tagy: Francie zahraničí francouzská politika protesty a demonstrace

Zdroje: ČTK