Aktualizováno: Na Krymu nejde proud a Kyjev přerušil i dopravní spojení

Aktivisté z Blokády Krymu, kteří jsou údajně zodpovědní za víkendové přerušení dodávky elektřiny na anektovaném Krymu, sabotují pokusy o její obnovení. Požadují po Rusku nejdříve propuštění ukrajinských politických vězňů. Kromě elektřiny ale poloostrov přišel i o nákladní automobilové a železniční spojení, které se Ukrajina rozhodla pozastavit.
"Hlava státu v dopisu navrhuje vládě dočasně zastavit nákladní automobilovou a železniční dopravu s Krymem v obou směrech," uvádí se v dnes zveřejněném prohlášení kanceláře prezidenta Petra Porošenka.
Dopis konstatuje, že "jedním z nynějších prioritních úkolů orgánů státní moci je určení modelu dalších vztahů Ukrajiny s okupovaným Krymem". Rozhodnutí zastavit nákladní přepravu padlo bezprostředně poté.
Přeprava nákladu na Krym a z okupovaného poloostrova vázne už od poloviny září, kdy se živelně rozhodli zastavit dopravní spojení aktivisté hnutí Blokáda Krymu.
O víkendu se protiruští aktivisté odhodlali k dalšímu kroku, když zřejmě jejich rukama severně od Krymu padly dva sloupy dálkového elektrického vedení a dodávka proudu z Ukrajiny na poloostrov se zastavila. Na Krymu byl vyhlášen nouzový stav, protože nasazené dieselové generátory jsou schopny pokrýt jen asi čtvrtinu potřeb.
Organizace Blokáda Krymu, která je podle ukrajinských médií zřejmě za incident odpovědná, sdružuje radikální protiruské aktivisty a zástupce krymských Tatarů. Jejich mluvčí Mustafa Džemilev, poslanec ukrajinského parlamentu, dnes prohlásil, že jednání o obnovení dodávek proudu se uskuteční až po osvobození ukrajinských politických vězňů zadržovaných na Krymu a v Rusku.
Na mysli měl zřejmě krymskotatarské aktivisty, kteří se na Krymu postavili do čela protestů proti loňské ruské anexi a byli zadrženi ruskou policií. V Rusku je kromě toho vazebně stíhána ukrajinská letkyně Nadija Savčenková, obviněná z podílu na smrti dvou ruských novinářů. Ukrajinský filmový režisér Oleg Sencov byl v srpnu za aktivní odpor proti ruské anexi odsouzen ke 20 letům vězení.
List Ukrajinska pravda oznámil, že zastavení dodávky proudu se dotklo i několika jihoukrajinských okresů v Chersonské a Mykolajivské oblasti. Postiženy byly mimo jiné Záporožská a Jihoukrajinská jaderná elektrárna, které leží severně od Krymu.
Provoz v obou elektrárnách se po přerušení proudu automaticky zastavil. Džemilev dnes prohlásil, že aktivisté blokující přístup k poškozeným sloupům obnovu dodávky proudu do jaderných elektráren umožní.
Přímo u poškozených sloupů je podle agentury Unian situace klidná. Pořádkové síly se zatím nesnaží vytlačit radikální aktivisty, shromážděné na místě incidentu. Členové organizace Blokáda Krymu sice otevřeli přístup opravárenských čet k přerušenému vedení, zahájení prací ale znemožňují. Obnova poškozených podpěr bude po zastavení blokády údajně trvat nejméně čtyři dny.
Na samotném Krymu je situace stále kritická. Proud je k dispozici jen ve velkých městech, navíc s častými výpadky. Mnohde nefunguje mobilní telefonické spojení, vázne hromadná doprava. Energetická správa Krymu sestavila harmonogram, podle něhož postupně vypíná či zapíná jednotlivé krymské okresy.
Ruský gubernátor Sevastopolu Sergej Meňajlo dnes prohlásil, že město se musí připravit na dlouhé období omezené dodávky proudu. Až do odvolání byly například vypnuty všechny městské provozy dálkového vytápění.