Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Práce snů za královský plat? Tester tobogánů nebo degustátor čajů

Práce snů za královský plat? Tester tobogánů nebo degustátor čajů
Práce testera vodních skluzavek může být i pořádně nebezpečná. To když autoři navrhnou tobogán s chybami | zdroj: ThinkStock

Dělat zajímavou a nevšední práci, která vás baví, a dostávat za ni královský plat, se poštěstí jen málokomu. Abyste ji získali, je do motivačního dopisu potřeba napsat víc, než jen to, že jste komunikativní a připraveni čelit novým výzvám. To například na degustátora čajů nestačí. 

Žebříček nejbizarnější zaměstnání s více než průměrným platem sestavila britská společnost Umum UK, která se zaměřuje na poskytování zaměstnaneckých výhod a monitoruje nezvyklá povolání.

A některá jsou opravdu nečekaná. Například zmíněný degustátor čajů musí znát názvy a chutě všech možných variant čaje, poznat od sebe černý a zelený rozhodně nestačí. Během dne často musí ochutnat až 300 vzorků, což tělu příliš neprospívá. I proto možná ročně pobírá roční plat 25 tisíc liber (zhruba 970 tisíc korun).

O něco hůř se má degustátor krmiva pro zvířata, který dohlíží na to, aby byla chuť psích konzerv vyvážená. Za neobvyklý jídelníček mu ročně přistane na účtě 20 tisíc liber (780 tisíc korun). 

Vydělávat se dá i jako lidská ohřívací lahev. V některých britských luxusních hotelech jsou vybraní zaměstnanci placeni za to, že ve speciálním hygienickém obleku vyhřívají postele prominentním hostům. Za to, že se jen válí v posteli, si ročně vydělají 16 tisíc liber (620 tisíc korun).

Mohlo by se zdát, že je to práce snů, ale existuje i něco lepšího - tedy alespoň z pohledu dětí. Takový tester tobogánů nedělá nic jiného, než že sjíždí skluzavky a hodnotí například to, jakým způsobem voda po jeho dopadnu šplouchne a zda "netáhne" na jednu stranu - opět za 20 tisíc liber. 

S ročním platem 61 tisíc liber (2,4 milionu korun) vede žebříček kontrolor ohlasů, cože v podstatě jen vznosný název pro člověka, který projíždí sociální sítě a hledá ohlasy na produkty svého zaměstnavatele.

V žebříčku neobvyklých dobře placených zaměstnání ale nejsou jen podobné bizarnosti. Po právu si řádně vysoký plat zaslouží umývač oken na londýnským mrakodrapu Gherkin. Musí pracovat ve výšce, kde už řádně fouká vítr, vybavený jen lehkým jištěním a než se propracuje až do přízemí, může pomalu začínat znovu... Devíti umývačům to trvá deset dní. 

Poslední kapitolu tvoří zaměstnanci královského paláce, kteří si ale svou pozici musí opravdu zasloužit. Třeba Beefeaterem, tedy strážcem britských korunovačních klenotů, může být jen člověk, který strávil alespoň 22 let v britské armádě a odešel do důchodu. Královský dudák, který hraje každé ráno 15 minut pod královninými okny, si také musí svůj post zasloužit působením v armádě. 

Zdroje:
Vlastní, The Independent