Na horské silnice už kvůli sněhu a námraze vyjely sypače

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ve vyšších polohách země napadl sníh, na mnoha místech proto vyjely do terénu sypače. Na silnicích v nižších polohách například Krušných hor je však zaměstnala i námraza.

Podle předpovědi se počasí výrazně nezmění k lepšímu ani v následujících dnech, řidiči by tak měli svá auta na další cesty do hor už připravit. Na některých horských silnicích a části dálnice D1 navíc od počátku listopadu platí povinná zimní výbava. 

Na hřebenech Krkonoš leží podle horské služby asi dvoucentimetrová vrstva sněhu a mrzne. Nový sníh navíc stále přibývá. Například na vrcholu Sněžky bylo dopoledne minus 7,2 stupně Celsia. Sněhový poprašek byl i na vrcholcích Orlických hor. 

Řidiče potrápilo náledí

Hlavně kvůli namrzajícím vozovkám vyjeli silničáři v Libereckém kraji. Zbytky sněhu a ledu ještě dopoledne ležely mezi Skuhrovem a Pěnčínem na Jablonecku. "Vyjížděli jsme na silnici I/10 v Harrachově od státní hranice, přes Kořenov a Desnou a také po I/14 na Rokytnici nad Jizerou," řekl hlavní dispečer Krajské správy silnic v Libereckém kraji Pavel Pospíšil. 

Silničáři podle něj vyjeli i na silnici I/9 směrem k hraničnímu přechodu Rumburk a na silnici přes Ještěd, kde na náledí havarovalo auto a skončilo převrácené v příkopě. Sypali rovněž silnice v Rejdicích a Příchovicích na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. 

Do hor už raději zimní pneumatiky

V Karlovarském kraji silničáři vyjeli do hor už ve středu. Ve čtvrtek ráno vyrazili opět a podle vedoucího zimní údržby krajských silničářů Josefa Bulky to zřejmě zopakují i během dne, protože se dají čekat další sněhové srážky. 

"Lidé by do hor už měli mít raději zimní pneumatiky. Ne, že by nešlo vyjet, ale nezkušeného řidiče na letních gumách může sníh zaskočit," řekl Bulka. 

Silničáři ale nezasahovali jen v nejvyšších oblastech okolo Božího Daru a Klínovce, ale i v nižších polohách. "Tam sice není sníh, ale na mostech silnice namrzají, hlavně tam, kde pod mostem jsou vodní toky," dodal Bulka. 

Na Churáňově pět centimetrů, na Fichtelbergu osm

Nesouvislá vrstva sněhu napadla i na nejvyšších vrcholech Krušných hor v Ústeckém kraji. Německá stanice na Fichtelbergu blízko hranice zaznamenala osm centimetrů sněhu, na českém území to byl spíše poprašek. Sníh napadl podle meteorologů i na vrcholu Milešovky. 

Na šumavském Churáňově meteorologové ráno naměřili pět centimetrů sněhu. "Sníh zůstává ležet v polohách nad 900 metrů nad mořem. V 900 metrech je jen poprašek," řekla Svatava Křivancová z Českého hydrometeorologického ústavu. Letos poprvé napadl sníh v jihočeské části Šumavy 16. října. 

Také v Jeseníkách silničáři kvůli sněhu vyjížděli jak ve středu, tak o den později. Podle jejich šumperského dispečera ošetřovali silnici přes Červenohorské sedlo a na Skřítek. Jejich jeseničtí kolegové vyrazili také na Videlský kříž.

Tagy: počasí hory rijen sníh

Zdroje: ČTK