Výrobky mimo EU musejí mít označení země původu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Evropský parlament ve čtvrtek schválil nařízení, podle nějž musí být u zboží vyrobeného mimo Evropskou unii jasně vyznačený původ. Opatření má podle zákonodárců zabránit padělání či nekalé hospodářské soutěži.

Výrobky by v celé evropské sedmadvacítce měly nést označení "made in" spolu s názvem země původu. Zboží může být označeno i v kterémkoliv z jazyků EU, v českém případě připadá v úvahu "vyrobeno v". 

Schválené nařízení se netýká pouze potravin a výrobků z ryb, jejichž označování už upravují jiné předpisy. Nařízení nemá platit ani pro zboží, které pochází ze zemí EU, Norska, Islandu, Lichtenštejnska či Turecka. 

EK může seznam dále rozšiřovat

Povinně by měl být označován původ například u oblečení, textilu, obuvi, farmaceutických výrobků, nábytku nebo pracovního nářadí. Evropská komise bude moci v budoucnu tento seznam dále rozšířit - ovšem pouze za předpokladu, že nařízení schválí Evropský parlament i členské státy EU. 

Aby nařízení začalo platit, musí jej ještě schválit ministři členských států EU. Některé země ovšem návrh dosud úspěšně pět let blokovaly.

Europoslanci se nicméně snaží některým námitkám předejít a schválili pozměňovací návrh, podle nějž má nařízení po pěti letech vypršet. Pokud státy budou s novou legislativou souhlasit, národní vlády budou mít rok na to, aby se na označování výrobků připravily.

Tagy: EU europarlament zboží

Zdroje: ČTK