Brněnská ČSSD má podmínku: Onderka musí být primátorem

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Hlavní podmínkou sociální demokracie při vyjednávání nové brněnské koalice je, aby primátorem zůstal Roman Onderka. Z tohoto požadavku ČSSD nesleví ani při jedné z variant povolebního uspořádání, které se v Brně matematicky nabízejí.

Řekl to ve čtvrtek vyjednavač sociální demokracie a poslanec Jeroným Tejc. ČSSD, která volby s náskokem vyhrála, preferuje velkou koalici s ODS. Ta si však může vybrat ještě středopravicové spojenectví s TOP 09 a KDU-ČSL. Rozhodnuto zatím není. 

Podle Tejce by velká koalice zajistila stabilitu a umožnila dokončení i započetí investic stěžejních pro rozvoj Brna. Onderku jako lídra budoucí koalice prosazuje prý s ohledem na volební výsledek.

Povolební uspořádání má respektovat výsledek voleb

"Chceme, aby povolební uspořádání respektovalo poměrně velké vítězství ČSSD. Z tohoto (Onderkova pokračování v čele města) ustoupit nechci, zradili bychom své voliče, kteří si ve velké většině přáli, aby primátorem byl Roman Onderka," uvedl Tejc. ČSSD získala 19 mandátů, druhá ODS 14, zastupitelstvo má 55 členů. 

ODS, která může velkou koalici stvrdit, je rozpolcená. Středopravicovou koalici s TOP 09 a KDU-ČSL prosazuje její volební lídr Robert Kotzian, zatímco pro spojenectví s ČSSD byla dosud většina zastupitelského klubu.

Ve středu si jeho členové odhlasovali, že v rozhovorech chtějí pokračovat. Na pátek mají dohodnutou schůzku se zástupci TOP 09, potvrdila jednička kandidátky ODS Irena Matonohová. Jednání s ČSSD se uskuteční pravděpodobně příští týden.

Tagy: ČSSD koalice Brno

Zdroje: ČTK