Muslimové mají kvůli Boko Haram větší strach z extremismu

- Aktuality autor: Petr Kubec

Muslimové v zemích na Blízkém východě se stále více obávají islámského extremismu. Obavy rostou zejména kvůli válečným konfliktům v Sýrii a nárůstům aktivit islamistů ze skupiny Boko Haram v Nigérii. Výzkumu, který provedl ústav Pew Research Center, se zúčastnilo více než 14 200 respondentů.

Muslimové

Muslimové,zdroj: Profimedia.cz

Skupiny jako je teroristická síť Al-Káida, libanonský Hizballáh, islamisté z Boko Haram působící v Nigérii, ale i palestinské radikální hnutí Hamas, které nyní ovládá Pásmo Gazy, zároveň mezi lidmi ztrácejí podporu, ukázal průzkum. Institut ho prováděl od 10. dubna do 25. května (tedy ještě před současnou ofenzivou militantů z Islámského státu v Iráku) ve 14 státech.

V Libanonu, který sousedí se Sýrii, uvedlo 92 procent dotazovaných ze sunnitských, šíitských i křesťanských komunit, že se obává islámského extremismu. Větší počet lidí než před rokem má z militantů strach i v Jordánsku a Turecku, které rovněž hraničí se Sýrii a na své území přijaly velké množství syrských uprchlíků.

"V Asii mají z islámského extremismu obavy velké většiny dotazovaných v Bangladéši (69 procent), Pákistánu (66 procent) a Malajsii (63 procent)," stojí ve zprávě ústavu Pew Research Center. Například ale v Indonésii, kde žije nejvíce muslimů na světě, místní obyvatelé tyto obavy převážně nesdílejí. Strach z radikálů vyjádřilo jen 40 procent respondentů, uvedla s odkazem na průzkum agentura AFP.

V Nigérii se 79 procent obyvatel vyslovilo proti aktivitám islamistických milic Boko Haram, které stojí za mnohými krvavými útoky z poslední doby a rovněž za únosem více než 200 školaček. Militantní hnutí Taliban odsoudilo 59 procent Pákistánců.

Proti činnosti palestinského hnutí Hamas se postavilo 53 procent palestinských respondentů, v Pásmu Gazy jich bylo dokonce 63 procent, uvedl rovněž průzkum.

Tagy: muslimové pruzkum extremismus islamisté Blízký východ

Zdroje: ČTK