Exprezident Sarkozy byl obviněn z korupce. Hrozí mu až 10 let za mřížemi

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 2. 7. 2014 15:41) - Aktuality autor: Petr Kubec

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy byl formálně obviněn z aktivního úplatkářství, zneužití moci a porušení služebního tajemství. Exprezidentovi, který obvinění důrazně odmítá, hrozí až deset let ve vězení. Sarkozy byl zadržen policií už v úterý ráno a následně patnáct hodin vyslýchán v sídle poritkorupční policie.

Nicolas Sarkozy

Nicolas Sarkozy,zdroj: Getty Images

Obvinění ze strany vyšetřovatelů podle francouzského práva předpokládá, že proti podezřelému existují závažné a nezvratné skutečnosti, z nichž lze vyvozovat jeho podíl na spáchání trestného činu. Podezřelý se stává stranou trestního řízení.

Podobné obvinění, které ve Francii vede zpravidla k soudnímu procesu, je ranou pro 59letého Sarkozyho, který podle médií živil ambice vrátit se do čela opoziční pravice a kandidovat v příštích prezidentských volbách.

Policisté předali Sarkozyho vyšetřujícím soudcům v Paříži poté, co ho od úterního rána 15 hodin zadržovali a vyslýchali v sídle protikorupční policie v pařížském předměstí Nanterre. Soudci uznali, že existují potřebné důkazy a Sarkozyho začali formálně vyšetřovat před možným procesem. Brzy ráno kolem 2:00 SELČ byl exprezident propuštěn a bude vyšetřován na svobodě.

Nynější prezident François Hollande dnes zdůraznil, že Sarkozy se musí těšit presumpci neviny. Podle mluvčího Stéphanea Le Folla prezident na jednání s vládou také připomněl princip nezávislosti justice ve Francii.

Vyšetřující soudkyně Patricia Simonová a Claire Thépautovvá, které nyní vedou vyšetřování exprezidenta, zároveň obvinily také Sarkozyho advokáta Thierryho Herzoga a zástupce prokuratury Gilberta Aziberta.

Sarkozyho případ se týká především podezření, že se prostřednictvím Herzoga pokusil získat tajné informace o očekávaném rozhodnutí kasačního soudu v jedné své právní kauze výměnou za příslib prestižního postu v Monaku pro Aziberta. Šlo o vyšetřování, zda od nejbohatší ženy Francie Liliane Bettencourtové, dědičky kosmetické firmy L'Oreal, přijal peníze na podporu své volební kampaně v roce 2007.

Protikorupční policie také prověřovala, zda někdo neoprávněně neinformoval Sarkozyho o tom, že jeho telefonické hovory byly loni odposlouchávány. Toto mimořádné opatření týkající se bývalého prezidenta justice nařídila v případu podezření, že bývalý libyjský diktátor Muammar Kaddáfí financoval Sarkozyho vítěznou volební kampaň v roce 2007. Hlavou státu pak byl Sarkozy do roku 2012.

Náhlý obrat ve vyšetřování podezření z korupce, které začalo 26. února, přichází v době, kdy Sarkozy byl stále více zmiňován jako možný zachránce své opoziční konzervativní strany UMP, která se ocitla v bezprecedentní krizi v důsledku skandálu kolem falešných faktur.

Jak dlouho bude trvat další vyšetřování Sarkozyho, nelze podle médií odhadnout. Podle webu týdeníku Le Nouvel Observateur to může být více měsíců. Jisté je, že Simonová a Thépautovvá na závěr svého šetření exprezidenta buď pošlou před soud, nebo ho zprostí obvinění.

Sarkozyho advokát Herzog již dříve označil podezření svého klienta z korupce a úplatkářství za "politickou aféru", ve které podle něj byly použity i nelegální postupy. "Tato fakta spočívají jen na odposleších, které odmítáme a proti jejichž legálnosti budeme tvrdě bojovat. Budeme se bít," řekl dnes podle Le Nouvel Observateur Herzogův asistent Paul-Albert Iweins.

Sarkozyho jméno se objevuje ve vyšetřování šesti různých případů. Nejvíce se v poslední době v médiích přetřásalo vyšetřování údajných podvodů ve financování jeho prohrané volební kampaně v roce 2012, kdy se ucházel o druhé funkční období a prohrál se socialistou Françoisem Hollandem.

Tagy: Francie korupce vyšetřování francouzský exprezident Nicolas Sarkozy

Zdroje: ČTK