Mít dvě děti se od příštího roku vyplatí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 2. 7. 2014 15:40) - Aktuality autor: Petr Kubec

Vláda schválila porodné za druhé dítě. Sociální dávka, kterou začne stát vyplácet od příštího roku, by měla činit 10 000 korun. Zároveň se také rozšířil okruh rodin, které budou mít na vyplácení porodného nárok. Novinářům to dnes oznámila ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD).

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Ministryně zároveň navrhla, aby se od příštího roku rozšířil počet rodin, které budou mít nárok na porodné na první dítě. Koeficient, od něhož se nárok odvíjí, se výší z 2,4násobku na 2,7násobek životního minima. To by mělo podle ministryně stát navíc asi 120 milionů korun. Právě proti navýšení koeficientu vystupovalo ministerstvo financí. Nakonec svolilo s tím, že peníze ministerstvo práce najde ve svém rozpočtu.

Marksová by do budoucna chtěla, aby se porodné obnovilo pro všechny narozené děti. "Myslím si, že by bylo poctivé dát to na každé narozené dítě, ale k tomu bude delší cesta," poznamenala.

Do konce roku 2010 se porodné v Česku vyplácelo na narozené dítě. Od roku 2011 se pravidla kvůli úsporným škrtům v rozpočtu zpřísnila. Porodné se začalo dávat jen na první narozené dítě rodině, jejíž příjem nepřesáhuje 2,4násobek životního minima.

Zavedení porodného i na druhé dítě a rozšíření okruhu rodin, které mohou dávku dostat, by podle ministerstva práce ročně mělo stát 330 milionů korun navíc. Celkově by do porodného mělo putovat 470 až 480 milionů korun. Loni se vyplatilo 11.300 těchto dávek za 147,7 milionu korun. Porodné je příspěvek na náklady po narození dítěte. Patří mezi dávky státní sociální podpory.

Tagy: Porod dítě sociální dávky

Zdroje: ČTK