Dnes je úterý 25. června 2024., Svátek má Ivan
Počasí dnes 26°C Polojasno

Mocipán v oboře: Mynář změnil pravidla v Lánech, aby mohl lovit zdarma

Mocipán v oboře: Mynář změnil pravidla v Lánech, aby mohl lovit zdarma
Lánská trojka. Miloš Zeman otevírá lávku v lánské oboře za asistence ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka a hradního kancléře Vratislava Mynáře. | zdroj: Profimedia

Vratislav Mynář, bývalý vedoucí prezidentské kanceláře, si dodatkem ke zřizovací listině lesní správy legalizoval své lovy zvěře zdarma v lánské oboře. Píše to server Seznam Zprávy.

Dodatek zanesl 16. září 2022, tedy v době, kdy na Hradě byla prověrka Nejvyššího kontrolního úřadu, která Mynářovi vyčítala mimo jiné i bezpoplatkový lov. Podle kontrolorů to bylo v rozporu s tehdejšími pravidly.

Na lovy Mynáře nezval prezident Miloš Zeman, ale tehdejší šéf Lesní správy Lány Miloš Balák. Dodatek ke zřizovací listině pak honitby upravil.

Kontroloři zjistili, že Mynář ve zkoumaných letech 2019 až 2021 zastřelil 11 kusů trofejní zvěře za 280 000 korun, na lovy zdarma zval i několik desítek lidí, lánskou správu jeho hony jen v kontrolovaném období stály více než 3,5 milionu korun, vyplývá z dosud nezveřejněného nálezu NKÚ.

Úřad se při výtkách opíral o konkrétní odstavec zřizovací listiny. „Z tohoto ustanovení je zřejmé, že účast na bezpoplatkových lovech je umožněna pouze prezidentu republiky, jeho hostům, případně ostatním ústavním činitelům,“ napsali kontroloři podle serveru do protokolu.

Seznam Zprávy se s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím dostaly k vnitřním předpisům správy a zjistily, že v dodatku z 16. září 2022 stojí, že myslivost se v lánských honitbách neprovozuje jen pro prezidenta, ale i „pro plnění úkolů souvisejících s činností Lesní správy Lány nebo Kanceláře prezidenta republiky“. V listině také stojí, že „jsou bezpoplatkové“, píše server.

Server se pokoušel získat stanovisko Vratislava Mynáře, který ale na otázky nereagoval. Poté, co Seznam Zprávy na pochybné lovy upozornily, připustil Zeman, že o nich nevěděl.

Zdroje: