Dnes je sobota 18. května 2024., Svátek má Nataša
Počasí dnes 7°C Polojasno

Další hradní skandál: Mynář bez vědomí vlády letěl do Kataru pozvat emíra do Česka

Další hradní skandál: Mynář bez vědomí vlády letěl do Kataru pozvat emíra do Česka
Vratislav Mynář | zdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář odletěl minulou středu do katarského Dauhá. Radiožurnál dnes uvedl, že podle Hradu tam jel z pověření prezidenta Miloše Zemana osobně pozvat katarského emíra do České republiky. O Mynářově programu podle Radiožurnálu předem nevědělo ministerstvo zahraničí ani vláda, která je za zahraniční politiku země odpovědná.

„Jednalo se o běžnou pracovní cestu, kterou pana kancléře pověřil prezident republiky. Jejím cílem bylo osobně doručit oficiální pozvání katarského emíra na návštěvu do Česka,“ napsal Radiožurnálu Vít Novák z Kanceláře prezidenta republiky. O uskutečnění takové cesty podle něj není prezidentská kancelář povinna informovat úřad vlády.

Mynář podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka jednal s vedoucím kanceláře emíra. „Účelem cesty bylo předání osobního pozvání prezidenta republiky pro emíra státu Katar, šajcha Tamima bin Hamada Sáního,“ uvedl Ovčáček. „Pozvání hlavy státu k návštěvě ČR je výsadním právem prezidenta republiky, které nepodléhá žádnému schvalovacímu procesu ze strany vlády ČR či parlamentu ČR. Je osobním a nepřenosným právem prezidenta republiky pozvat k návštěvě ČR své protějšky z jiných států,“ uvedl Ovčáček. S vládou podle něj poté prezident spolupracuje během příprav a realizace návštěvy. „Toto právo vychází z ústavní pravomoci prezidenta republiky zastupovat stát navenek,“ dodal mluvčí.

Mynář odletěl do Dauhá letadlem katarských státních aerolinek ve středu 23. března odpoledne. Na dotazy Radiožurnálu nereagoval. Mluvčí vlády Václav Smolka i ministerstva zahraničí Lenka Do odmítli Mynářovu cestu komentovat.

„Podle zákonů kancelář prezidenta republiky nemá oznamovací povinnost tak, jako mají jiné ústřední orgány státní správy. Na druhou stranu, aby zahraniční politika České republiky byla jednotná, tak minimálně základní informaci by vláda České republiky skrze ministerstvo zahraničních věcí o takto zamýšlené cestě a takto vykonané cestě dostat měla. To se bohužel nestalo,“ řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) novinářům v Bratislavě, kde se zúčastnil schůzky s kolegy ze zemí východního křídla NATO.

Podle Fischera jde o skandál a vážné porušení ústavních povinností

Předseda senátního výboru pro zahraniční věci Pavel Fischer (nezávislý) považuje cestu hradního kancléře do Kataru za skandál a vážné porušení ústavních povinností. Hrad podle něj nemá vlastní zahraniční politiku a musí spolupracovat s vládou a ministrem zahraničí.

„Do Ruska pan prezident vysílal muže bez prověrky - pana (Martina) Nejedlého, teď vyslal do Kataru trestně stíhaného kancléře také bez prověrky, o jehož diplomatických schopnostech nikdo nic neví. Pro mě je to ohrožení zájmů České republiky,“ řekl Fischer Radiožurnálu. Není podle něj ani obvyklé, aby vedoucí prezidentské kanceláře osobně předával pozvánku. „Česká republika má dost velvyslanců, které osobně vysílá prezident republiky. Mně to připadá, že je to výlet nebo zase nějaký byznysový nápad pana kancléře a jeho blízkých,“ dodal senátor.

Deník N napsal, že Mynáře do Kataru doprovázel i jeho dlouholetý známý Martin Horák. Figurovali spolu ve firmě Tessile ditta services, která vymáhala pohledávky pro pražský dopravní podnik, Horák působil i ve společnosti Credit Management, v níž jako jeden z akcionářů skrytě vystupoval i Mynář. Horák, který je poradcem Obchodní komory pro státy GCC (arabské státy v Perském zálivu), cestu potvrdil. „Díky svým kontaktům na místě jsem pomohl zprostředkovat setkání, na kterém se řešila možná návštěva katarského emíra. V rámci obvyklostí totiž pozvání formálně probíhá na úrovni hlav států. Katar zatím nemá v České republice velvyslanectví,“ sdělil Deníku N. Společný byznys podle něj s Mynářem v Kataru neřešili. Prezidentská kancelář pak potvrdila, že do Kataru letěl i prezident Obchodní komory pro styky se státy GCC Peter Závodský.

Není to poprvé, co Mynář odletěl bez mandátu vlády do zahraničí, uvedl rozhlas. V roce 2020 se v době epidemie koronaviru vydal spolu s poradcem prezidenta Martinem Nejedlým a šéfem Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslavem Tvrdíkem do Pekingu. Podle serveru Seznam Zprávy tehdy vezl do čínské metropole dopis, v němž Miloš Zeman komunistickému režimu oznámil, že se zúčastní původně odřeknutého summitu v Číně.

Mynář řídí hradní kancelář od roku 2013, kdy byl do čela státu v přímé volbě zvolen Miloš Zeman. Čelí kritice zejména kvůli tomu, že dodnes nezískal bezpečnostní prověrku.

Loni policie Mynáře obvinila z poškozování finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu kvůli případu šestimilionové dotace na dostavbu penzionu v Osvětimanech. V úterý Hrad oznámil, že Zeman udělil milost šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi odsouzenému za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře. Mynářův podřízený dostal tříletý trest vězení, zaplatit také měl podle pravomocného rozsudku 1,8 milionu korun a dostal čtyřletý zákaz činnosti. Zeman mu milostí vše prominul. Podle prezidenta nebyla zřejmě pro Balákovo odsouzení rozhodná povaha činu, ale to, kde pracuje. Ve středu etická komise FAČR zahájila s Mynářem řízení, protože je podezřelý z ovlivňování ligových zápasů.

Zdroje: