Mladík, který brutálně ubodal tři osoby sám žádal nejpřísnější trest

- Aktuality autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Muž obžalovaný z loňské trojnásobné vraždy v Mukařově u Prahy se dnes k činu přiznal. Jedenadvacetiletý Michael Galez tak učinil při výpovědi u Krajského soudu v Praze, který začal případ řešit. Galez ale uvedl, že si na útok nepamatuje. Hrozí mu až 20 let vězení, případně výjimečný trest.

Podle obžaloby nejprve loni 10. srpna vstoupil do rodinného domu, kde nožem zavraždil sedmatřicetiletého muže a čtyřiadvacetiletou ženu. Útok byl podle státního zástupce Tomáše Milce velmi brutální. "Útoky se podle mého názoru nepochybně vymykají standardu, jsou výrazně brutální," uvedl Milec. Žena utrpěla osm bodných ran, zemřela na masivní krvácení. Muž byl pobodán 21 ranami do hlavy, hrudníku a rukou. Obžalovaný pak podle žaloby jejich těla odnesl do sklepa, kde je přikryl kobercem.

Krvavé stopy na místě činu se údajně snažil zamaskovat a při tom ho vyrušil osmačtyřicetiletý muž. Galez jej podle žaloby pronásledoval na ulici, kde ho zabil 26 bodnými ranami zejména do zad a hrudníku. Podle Milce při útoku použil tři různé nože dlouhé 22, 30 a 31 centimetrů. "Jeden z těch nožů si měl obžalovaný přinést na místo sám a zbylé dva nože pocházejí z domácnosti poškozených," řekl novinářům Milec.

Zasloužím si nejpřísnější trest

Mladík se dnes před soudem k činu přiznal a litoval toho. Tvrdil však, že si útok vůbec nepamatuje. "Jsem si vědom toho, co se stalo. Je mi to líto a zasloužím si ten nejpřísnější trest," uvedl před soudem. Při výpovědi se několikrát rozplakal. Tvrdil, že nechápe, proč čin spáchal. "Jednoznačně jsem vinen. Nechci se schovávat za nějakou amnézii nebo něco takového," prohlásil.

Z hlavního líčení vyplynulo, že se vražda mohla stát kvůli nešťastné lásce. S obžalovaným se rozešla přítelkyně, která si prý našla jiného muže. Dvě oběti jsou z rodiny nového partnera, jde o otce a dceru. Třetí obětí byl přítel zavražděné dcery. Státní zástupce zatím nechtěl motiv činu hodnotit. Podle něj jej potvrdí nebo vyvrátí výpovědi svědků a znalecké posudky.

U soudu dnes vypovídali dva další členové z poškozené rodiny. Matka uvedla, že se s mužem vrátili z nákupu. V domě prý bylo něco v nepořádku a na mnoha místech byla krev. Svého zavražděného manžela spatřila z okna až po útoku, vraha vůbec neviděla.

Její syn byl v práci. Před soudem uvedl, že se jeho přítelkyně s obžalovaným rozešla kvůli tomu, že jí psychicky ubližoval. Dodal, že s ním čekala dítě, ale potratila. Tvrdil také, že mu Galez po vraždě volal a nabízel mu pomoc při pátrání po vrahovi.

Mladík se u výslechu zhroutil

Posledním svědkem byl soused, který viděl útok na otce rodiny. Čin zahlédl z balkónu, prý běžel pro telefon a chtěl zavolat policii. "Klečící muž (vrah) se postavil, měl v ruce pravděpodobně nůž, podíval se na mě a utekl," popsal soused. Když chtěl ležícímu muži pomoct, byli už u něj kolemjedoucí dobrovolní hasiči.

Pachatele po činu zahlédli svědci a kriminalisté sestavili jeho portrét. Pátraly po něm desítky policistů za pomoci vrtulníku a psovodů. Za dva dny našli vyšetřovatelé stopu ke Galezovi a zatkli ho. Mladík se u výslechu zhroutil a byl převezen do psychiatrické léčebny. Po propuštění ho kriminalisté obvinili z vraždy a porušování domovní svobody. Muž byl podle kriminalistů v době činu příčetný. Z dnešního líčení vyplynulo, že se obžalovaný po činu snažil zcela změnit vzhled. Vyhodil oblečení a koupil si jiné. Údajně se také nakrátko ostříhal, aby nebyl poznat.

Obžalovaný se již hlavního líčení nezúčastní. Prostřednictvím svého advokáta požádal, aby soud dál jednal v jeho nepřítomnosti, což trestní senát akceptoval. Hlavní líčení bude pokračovat v úterý výslechy svědků a soudních znalců. Předsedkyně trestního senátu Naděžda Bittnerová uvedla, že poté zřejmě bude odročeno. Podle předpokladů měl rozsudek padnout v pátek. Vzhledem k tomu, že je jeden ze znalců v zahraničí, lze předpokládat, že se soud protáhne.

Tagy: vražda Praha mladík Mukařov

Zdroje: ČTK