Nový Bydžov získal 4,5 milionu korun na integraci Romů

- Aktuality autor: Jan Pastor

Nový Bydžov získal 4,5 milionu korun na projekt podpory sociální integrace příslušníků romských lokalit. Peníze budou v následujících třech letech sloužit na financování dvou terénních sociálních pracovnic, provoz nízkoprahového centra či dva asistenty prevence kriminality. Dnes to řekla tajemnice radnice Marcela Česáková.

Situace v Novém Bydžově, kde žije 7500 obyvatel a z toho 400 Romů, se vyhrotila předloni v listopadu po několika přepadeních a znásilnění jedenadvacetileté dívky.

Cílem projektu je pomoci zvýšit schopnost Romů uplatnit se na trhu práce a zlepšit spolupráci mezi menšinou a ostatními obyvateli Nového Bydžova. "Dále připravujeme podání žádosti na ministerstvo vnitra na program prevence kriminality, v jeho rámci bychom chtěli pořídit nový kamerový systém," řekla Česáková.

V Bydžově několik kamer funguje, současný systém je už ale zastaralý. Město během loňského roku přijalo různá opatření na zvýšení bezpečnosti, například o dva navýšilo počet městských strážníků, kterých je nyní šest. Ve městě také funguje e-mailová a telefonická linka pro pořádek a bezpečnost. "Ta menšina tady je, problémy jsou a budou, ale ta opatření se dělají tak, že to celkem funguje," řekla Česáková.

Situace je relativně klidná

Bezpečnostní situaci v Novém Bydžově věnují nadále zvýšenou pozornost policisté. Bylo zrušeno obvodní oddělení Nechanice, část lidí se přesunula do Nového Bydžova. "Zlepšila se komunikace s místní samosprávou. Troufám si říci, že tato opatření přispěla k tomu, že ta situace je relativně klidná," řekl Jan Švejdar, který je pověřený řízením královéhradecké policie. Připustil, že se i nadále trestná činnost v Bydžově objevuje, ale daří se ji objasňovat.

Po znásilnění mladé dívky téměř polovina obyvatel Bydžova podepsala petici s požadavkem na zajištění bezpečnosti. Starosta Pavel Louda vydal prohlášení s ostrými výroky na adresu Romů. Vloni v březnu do města na shromáždění a pochod svolaný DSSS přijelo na 500 pravicových extremistů a zhruba 200 jejich odpůrců. Při zásahu proti odpůrcům pravicových radikálů policie použila koně, dělobuchy a obušky. Byl zraněn jeden člověk, který utrpěl pohmožděniny nohy.

Zdroje: ČTK