Místo Zemana jmenoval nové profesory ministerský úředník

- Aktuality autor: pal

V pražském Karolinu převzalo 32 profesorů a šest profesorek jmenovací dekrety z rukou náměstka pro vysoké školy a výzkum Jaromíra Vebera, protože nová ministryně školství Kateřina Valachová nebyla ještě oficiálně uvedena do funkce. Na slavnostním ceremoniálu chyběli tři kandidáti, které už před tím odmítl jmenovat prezident Miloš Zeman. 

Velká aula Karolina, akademický senát. Ilustrační snímek

Velká aula Karolina, akademický senát. Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Předávání dekretů se mělo původně uskutečnit již 7. května, ale bylo odloženo. Krátce předtím totiž vyšla najevo neochota prezidenta podepsat dekrety trojice kandidátů na profesuru, což vyvolalo bouři nevole. Rektoři byli ve vyhrocené situaci připraveni ceremoniál bojkotovat a omlouvali se i nově jmenovaní profesoři.

Dekrety předával náměstek ministra, protože Marcel Chládek (ČSSD) byl před týdnem z funkce ministra školství odvolán a jeho nástupkyně Kateřina Valachová by měla být jmenována až ve středu.

Tentokrát se rektoři v zájmu důstojnosti ceremoniálu zúčastnili, i když Ivan Ošťádal a Jiří Fajt z Univerzity Karlovy i Jan Eichler navržený Vysokou školou ekonomickou stále nebyli jmenováni. Prezident trvá na svých výhradách, rektoři zase na tom, že pro nejmenování těchto kandidátů není žádný zákonný důvod.

Kvůli dovolené chyběl předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, kterého zastupoval prorektor Aleš Gerloch. V projevu před předáním jmenovacích dekretů Gerloch poznamenal, že někteří z profesorů se prezidentovi líbit nemusejí, nicméně zákonné podmínky jejich jmenování byly splněny.

Mezi novými profesory mají hojné zastoupení lékařské obory, kterým se věnuje 11 z nich. Často se objevují také přírodovědné nebo technicky zaměřené obory. V této skupině byli rovněž jmenováni noví profesoři například pro rybářství, bezpečnost a požární ochranu nebo pěstování lesa.

Tagy: Česko domácí Univerzita Karlova jmenování profesorů

Zdroje: ČTK