Profesory by mohl jmenovat ministr školství, zvažuje Chládek

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Profesory by mohl jmenovat ministr školství. Tento v minulosti odložený návrh nyní znovu zvažuje nový šéf školství Marcel Chládek (ČSSD). Další možnost je jmenování profesorů předsedou Senátu, ten by ale navržené adepty na titul nemohl odmítnout. Chládek to řekl ČTK s tím, že chce prosazovat ten návrh, který se bude víc zamlouvat vysokým školám. 

Marcel Chládek

Marcel Chládek,zdroj: isifa/MAFRA/Michal Šula

V obou případech by posouzení odbornosti kandidáta na profesuru bylo jen v gesci vysokých škol. Nad procesní stránkou by bdělo ministerstvo školství. To by mohlo návrh vrátit jen ve výjimečných případech, například kdyby byla při navrhování obejita vědecká či umělecká rada vysoké školy, nebo navržený kandidát neměl titul docenta a neměl ani výjimku. Pokud by profesory nejmenoval ministr, ale předseda Senátu, zákon by mu ukládal 30denní lhůtu, kdy má profesory jmenovat. "A nemůže odmítnout," dodal Chládek

"Tyto dvě varianty budu říkat rovnou v Poslanecké sněmovně, jestli to pustí do dalšího kola, tak bude jednání s vysokými školami v pátek, a načtu tu variantu, ke které se budou nejvíce přiklánět," popsal Chládek. Pokud by prý poslanci návrh odmítli, znamenalo by to další průtahy a přibývání čekatelů na titul. V takovém případě by šel Chládek jednat s prezidentem, jak řešit situaci, kdy nyní kvůli odložení tradičního podzimního jmenování čeká na profesorský dekret asi 85 docentů. 

Profesory tradičně jmenuje prezident. Miloš Zeman se chce ale této pravomoci po loňských sporech kolem jmenování akademika Martina C. Putny vzdát. Původně mělo jmenování přejít na ministra školství, to se ale vysokým školám nelíbilo. Vadilo jim, že ministr je více spjat s politikou než prezident. Jmenování od ministra navíc podle nich nemá takovou váhu jako od hlavy státu. 

Minulá vláda poté bez projednání s univerzitami schválila návrh, podle nějž by nejvyšší akademický titul uděloval předseda Senátu. To univerzity také kritizovaly. Další možná varianta je to, aby si profesory jmenovaly samy vysoké školy. Pro tuto možnost je ale podle Chládka jen pár rektorů. 

Tagy: jmenování profesorů

Zdroje: ČTK