Dnes je neděle 22. prosince 2024., Svátek má Šimon
Počasí dnes -1°C Slabé sněžení

Aktualizováno: Ministryně Černochová a velvyslanec USA podepsali nákup letounů F-35

Aktualizováno: Ministryně Černochová a velvyslanec USA podepsali nákup letounů F-35
Jana Černochová | zdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Česko pořídí pro armádu 24 letounů páté generace F-35. Za stíhačky amerického výrobce Lockheed Martin zaplatí 150 miliard korun, jde o nejdražší český armádní nákup. Dnes ho v Praze podepsali ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a americký velvyslanec v ČR Bijan Sabet. První stroje by do ČR měly přiletět v roce 2031, všechny zde budou do roku 2035. Americký bojový letoun nahradí švédské stíhačky gripen, které si Česko pronajímá za 1,7 miliardy korun ročně.

Pořízení 24 letounů F-35A Lightning II schválila vláda na konci loňského září. Částka 150 miliard korun podle dřívějších vyjádření Černochové obsahuje i veškeré výdaje na přípravu provozu v Česku. Celkové náklady na pořízení a provoz stíhaček F-35 do konce jejich životnosti v roce 2069 odhaduje ministerstvo obrany na 322 miliard korun. Pořizovací proces bude podle ministerstva rozložen na 11 let.

„Touto mezivládní dohodou vstupuje naše země a také armáda do nové éry. Do éry, kdy se nejenom vojáky, ale už i moderní technikou, řadíme do první ligy evropských členů NATO. Stroje páté generace jsou totiž páteřním letounem Severoatlantické aliance. Jejich pořízením navíc dojde ke zvýšení bojeschopnosti české armády,“ uvedla dnes po podpisu smlouvy Černochová.

Náčelník generálního štábu Karel Řehka označil podpis za přelomový moment, nákup letounů je podle něj transformačním projektem pro celou armádu. „Je to opravdu jediný letoun, který nám zabezpečí být relevantní na bojišti i v tom dalším horizontu po roce 2040,“ řekl ČTK a České televizi. Budování obrany je podle něj běh na dlouhou trať, pokud chce mít česká armáda letouny na začátku 30. let, musí dnes velmi urgentně začít dělat různé kroky. Už nyní podle něj naplno pracuje celoresortní tým, který se zabývá všemi otázkami souvisejícími s nákupem, například bezpečností, nemovitou infrastrukturou nebo personálem a výcvikem. Podpis umožní podnikat některé kroky konkrétněji, uvedl.

Letounů F-35 bude v Evropě kolem roku 2030 zhruba 600, ve světě pak asi 3000. Větší počet bude mít podle Řehky vliv na ekonomičnost provozu nebo sdílení know how. „Je to obrovský rozdíl, protože my nebudeme mít svých 24 senzorů ve vzduchu, ale budeme propojení v síti 600 senzorů jako aliance,“ zdůraznil.

Pořízení letounů F-35 je nejvýznamnější obranné opatření od vstupu ČR do NATO před 25 lety, řekl po podpisu Sabet. Podle velvyslance nákup posílí NATO i bilaterální bezpečnost ČR a USA. Podpisem se ČR přidává k 18 zemím, včetně deseti v Evropě, které se na F-35 spoléhají, doplnil.

Součástí nákupu je 14 projektů průmyslové spolupráce, podle ministerstva byly smlouvy uzavřeny v minulém týdnu. Připraveno je 11 projektů se společností Lockheed Martin a tři projekty s firmou Pratt&Whitney. Podílet se na nich bude 13 českých podniků a univerzit. Celková hodnota projektů dosáhne 15,3 miliardy korun. České podniky se zapojí ve čtyřech oblastech spolupráce, do výroby komponent, výzkumu a vývoje, pilotního výcviku a údržby, servisu a oprav F-35.

Letouny F-35 nahradí 14 pronajatých stíhaček JAS-39 Gripen a do budoucna i 24 letounů L-159.První stíhačky F-35 mají být hotové v roce 2029, čeští piloti na nich zahájí výcvik ve Spojených státech. Prvních 12 letounů bude podle vyjádření prezidenta Petra Pavla během loňské návštěvy Itálie vyrobeno v italském závodu Cameri. Česko zároveň jedná se Švédskem o prodloužení pronájmu 14 gripenů na přechodné období do roku 2035, jejich pronájem za 1,7 miliardy korun ročně končí v roce 2027.

Memorandum o F-35 je podle Fialy důležitý krok, SPD hodlá v případě nástupu do vlády od dohody odstoupit

Dnešní podpis memoranda o pořízení 24 letounů páté generace F-35 je důležitý krok ve strategickém projektu, který dlouhodobě zajistí obranu Česka, tvrdí na síti X premiér Petr Fiala (ODS).

Kabinet před třemi týdny zařadil nadzvukové letouny F-35 na seznam strategických projektů armády vedle pásových bojových vozidel pěchoty CV90. „Podpis memoranda o pořízení stíhacích letounů F-35A Lightning II pro Armádu ČR je dalším důležitým krokem ve strategickém projektu, který dlouhodobě zajistí obranu Česka. Přesně tak, jak jsme slíbili před volbami. Plníme tím programové prohlášení vlády. Děláme, co je třeba,“ napsal Fiala.

Předsedkyně sněmovny a koaliční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že krok výrazným způsobem posiluje obranyschopnost země. „Nákup 24 stíhaček F-35 není rozmar. V současné době jde o nutnost, která významně modernizuje naši armádu a bude odstrašujícím prvkem pro potenciální agresory. Bezpečnost je naší zásadní prioritou,“ napsala.

Opoziční SPD by chtěla v případě nástupu do vlády od dohody odstoupit, sdělil ČTK šéf hnutí Tomio Okamura. ČTK napsal, že SPD nákup od samého počátku odmítá. „Daňové poplatníky vyjde na stovky miliard korun. To vše za situace, kdy po nás NATO ani nikdo jiný tento nákup nepožadoval,“ dodal. Jde o politické rozhodnutí bez výběrového řízení, což podle něj vedlo k astronomické ceně. Pokračovat se dalo úspěšně a mnohem levněji na gripenech, uvedl Okamura. „Pokud bude hnutí SPD součástí příští vlády, tak od této smlouvy odstoupíme, pokud to bude možné,“ konstatoval.

Opoziční strany nákup kritizují dlouhodobě, podle zástupců hnutí ANO by se měla dál vést debata, jaká je nejvhodnější i ekonomicky nejpřijatelnější varianta pro zabezpečení vzdušného prostoru a plnění úkolů NATO. Rozhodnutí o nákupu by se podle nich mělo o rok nebo dva posunout.

Zdroje: