Dnes je neděle 19. května 2024., Svátek má Ivo
Počasí dnes 18°C Slabý déšť

Ministerstvo zemědělství posílá do Bruselu návrh nových pravidel vyplácení dotací

Ministerstvo zemědělství posílá do Bruselu návrh nových pravidel vyplácení dotací
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula považuje za důležité, aby zemědělci měli jasné a spolehlivé informace o nových podmínkách, které začnou platit od ledna příštího roku | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Ministerstvo zemědělství dnes poslalo Evropské komisi návrh Strategického plánu Společné zemědělské politiky.

Návrh obsahuje i nová pravidla pro vyplácení zemědělských dotací v Česku v letech 2023 až 2027. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. Brusel má nyní tříměsíční lhůtu na připomínky.

Část tuzemských zemědělců s navrženou změnou dotačních pravidel nesouhlasí, Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR kvůli tomu vyhlásily protestní pohotovost a založily krizový štáb. Ministerstvo ale návrh považuje za kompromis respektující reálnou situaci v českém zemědělství.

Chystané změny podle ministerstva výrazně podpoří menší zemědělce, současně ale zajistí dostatečnou podporu pro větší podniky, které budou hospodařit v souladu s dotačními pravidly.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula považuje za důležité, aby zemědělci měli jasné a spolehlivé informace o nových podmínkách, které začnou platit od ledna příštího roku. Změny strategického plánu podle něj vycházejí z dřívějších připomínek nevládních organizací, ekologů, ministerstva životního prostředí i Evropské komise.

„Trvám na tom, že námi předložený kompromis, který jsme do Bruselu odeslali, respektuje reálnou situaci v našem zemědělství a změní jej správným směrem. Tedy směrem k lepší péči o půdu a krajinu, ke zdravější vodě a zdravějším potravinám,“ uvedl ministr.

Strategický plán měla Evropská komise (EK) původně dostat nejpozději k 1. lednu 2022, Česko ale využilo náhradní termín do konce letošního ledna. Na základě připomínek komise musí ministerstvo dokument případně upravit. Na schválení má EK šest měsíců, které se prodlužují o dobu reakce české strany, sdělilo ministerstvo.

Ministerstvo zemědělství původně v návrhu vyplácení dotací pro roky 2023 až 2027 počítalo s určením maximální výše dotace velkým zemědělským podnikům. Nakonec od toho ale ustoupilo a zároveň zvýšilo podíl dotací pro menší zemědělce.

Na tzv. redistributivní platbu, tedy dotaci na podporu prvních 150 hektarů u každé firmy, má jít podle nového návrhu 23 procent z celkové částky na přímé platby. V původním návrhu to bylo deset procent.

Klesne však maximální výše investiční dotace. Horní limit na jeden projekt bude 30 milionů korun, zatímco v minulosti to bylo až 150 milionů Kč, z čehož podle ministra těžily především velké podniky. Zemědělci si mohou od tohoto týdne spočítat výši nově nastavených dotací na portálu Agronavigátor. Jen za čtvrtek si ji podle ministerstva stáhlo 5300 zájemců.

Agrární komora a Zemědělský svaz tvrdí, že vláda nebere ohledy na dopady změn, kterými jsou podle nich hrozící zdražení potravin pro obyvatele, méně pestrá česká krajina a možné arbitráže a soudní spory kvůli ušlým ziskům a zmařeným investicím zemědělců. Organizace už společně zorganizovaly několik protestů a chystají další.

Zdroje: