Manhattan počítá po středeční explozi dvou budov mrtvé. Prozatím sedm obětí

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Středeční exploze dvou obytných budov na newyorském Manhattanu si prozatím vyžádala sedm životů. Počet zraněných zdravotníci odhadují na 60. Podle slov newyorského starosty Billa de Blasia stojí za neštěstím únik plynu.

Exploze plynu na Manhattanu

Exploze plynu na Manhattanu,zdroj: Profimedia.cz

Představitel newyorské policie oznámil, že sedmá oběť byla vytažena z trosek, nezemřel nikdo ze zraněných. Podle něj se stále pohřešuje dalších pět lidí. 

 

K výbuchu došlo na rohu 116. ulice a Park Avenue v manhattanské čtvrti Harlem ve středu půl hodiny po deváté ráno (okolo 14:30 SEČ). První tři těla ženských obětí objevili záchranáři již během středy, další tři - dva muže a ženu - během prohledávání trosek v posledních hodinách. 

Desítky zraněných byly převezeny do místních nemocnic, několik z nich je v kritickém stavu, mezi nimi patnáctiletý chlapec s popáleninami na většině těla. 

Oba zřícené domy měly šest podlaží. V přízemí byl obchod s piany a sídlo církve, zbytek objektů tvořily byty. 

Požár způsobený explozí plynu několik hodin znemožňoval záchranářům zahájit práci v ruinách. Na místě jsou nyní buldozery a další těžká technika, s jejíž pomocí se záchranáři dostávají pod mnohatunové trosky. 

Pátrání ztěžuje počasí

Dnes jsou na místě neštěstí desítky záchranářů. Pátrání po obětech jim ztěžuje silný vítr, mráz, mrznoucí déšť a také hustý dým z trosek, z nichž místy vyšlehnou i plameny. 

Ještě než byla příčina výbuchu oficiálně potvrzena, svědci hovořili o tom, že před explozí byl na místě silně cítit plyn. Podle agentury AP výbuch nastal čtvrt hodiny poté, co obyvatel jednoho ze sousedních domů nahlásil, že je v okolí cítit plyn. Energetická společnost Con Edison vyslala na místo svůj tým, aby hlášení prověřil, ale dorazil pozdě. 

Ruben Borrero, který si pronajímal byt v jednom ze zřícených domů, řekl, že nájemníci si stěžovali domácímu na pach plynu naposledy v úterý, tedy den před výbuchem. 

Podle stanice CNN bylo výbuchem zřejmě poškozeno několik okolních domů, kterým může také hrozit zřícení. V místě byl dočasně omezen provoz části nadzemní dráhy, na kterou dopadla část sutin. 

K neštěstí se hned ve středu vyjádřil úřad amerického prezidenta. "Naše myšlenky a modlitby míří ke každému, koho toto neštěstí zasáhlo," uvedl Bílý dům v prohlášení. 

Tagy: plyn exploze manhattan

Zdroje: ČTK