Hromadná výměna policejních ředitelů čeká hned čtyři kraje. Kde skončí Červíček?

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

První náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý, který "provizorně" od 1. března řídí policii po odchodu Lessyho, dnes na tiskové konferenci uvedl, že čtyři kraje budou mít od poloviny března nové policejní ředitele. Tato personální "škatulata" byla v plánu několik let a výsledek se může v dohlednu zase změnit.

Martin Červíček

Martin Červíček,zdroj: isifa/MAFRA/DAN MATERNA

Červíček v čele policie v Královéhradeckém kraji nahradí Jana Švejdara, který se stane ředitelem policie v Pardubickém kraji. Její šéf Radek Malíř se přesune do čela policie v kraji Vysočina, odkud se nynější ředitel Miloš Trojánek přesune do vedení jihočeské policie. 

V jižních Čechách teď policii šéfuje Radomír Heřman, kterého Tuhý pověřil vedením projektu zaměřeného na modernizaci policejního školství a technického zabezpečení policie pro živelní katastrofy. "Nikdo z těchto funkcionářů není přemístěn z důvodu nějakých chyb nebo že by s nimi byl někdo nespokojen," uvedl Tuhý. 

Podle Tuhého nebylo příčinou změn ani to, že by Červíček žádal místo v Hradci Králové a zbylí šéfové se tomu museli přizpůsobit. "I do budoucna uvažujeme o tom, že by policejní manažeři procházeli určitými rotacemi," uvedl Tuhý. Krajští ředitelé podle něj měli sami zájem vstoupit do nových policejních struktur a krajů, kde mohou uplatnit dřívější praxi. "Našli jsme absolutní shodu," prohlásil Tuhý. 

Další změna nastane ve vedení středočeské policie, kam se na post ředitele od 1. dubna vrátí nynější náměstek policejního prezidenta pro kriminální službu vyšetřování Václav Kučera. Nynější středočeský policejní ředitel Jan Ptáček se vrátí zpět na své původní místo náměstka krajského ředitele. Tato změna však nesouvisí s rotacemi. 

Malíř a Trojánek novinářům řekli, že zatím po svých předchůdcích neplánují velké personální nebo strukturální změny. Do budoucna prý ale částečně změny mohou přijít. "Koncept rotace považuji za přínosný, je to příležitost získat nové zkušenosti," uvedl Malíř. 

O tom, že se Červíček stane ředitelem Královéhradecké policie se spekulovalo několik týdnů. Dříve totiž bydlel v Náchodě a vedl tamější okresní kriminální policii. Červíček se stane krajským ředitelem poté, co v pozici policejního prezidenta nahradil Petra Lessyho, který čelil obvinění z pomluvy. 

Z funkce byl však sesazen letos v lednu tehdejším ministrem vnitra Martinem Pecinou, protože soud Lessyho stíhání pravomocně zastavil. Pecina následně zrušil rozhodnutí svého předchůdce Jana Kubiceho o propuštění, čímž Lessyho vrátil do funkce. Policie pak měla 36 dní dva policejní prezidenty. 

Tato situace se podle Tuhého také podílela na změnách ve vedení na krajských policejních ředitelstvích, protože dvojvládí později způsobilo zdvojení funkce na postu náměstka policejního prezidenta pro kriminální službu a vyšetřování, kterou Červíček na policejním prezidiu předtím zastával. Výběr nového policejního prezidenta by měl podle Tuhého začít v nejbližších dnech. 

Tagy: kraje bývalý policejní ředitel

Zdroje: ČTK