Maďarsko chce stavět další ploty. Na hranicích s Chorvatskem a Rumunskem

- Aktuality autor: pal

Maďarsko postaví plot podél částí hranic s Chorvatskem, který má zemi chránit před přílivem migrantů. Informoval o tom premiér Viktor Orbán. U hranic s Rumunskem už začali Maďaři vyměřovat trasu pro další plot a rumunské ministerstvo zahraničí vyjádřilo znepokojení maďarskému velvyslanci. 

Podobný plot jaký dnes stojí na hranicích se Srbskem se má objevit i na hranicích s Rumunskem

Podobný plot jaký dnes stojí na hranicích se Srbskem se má objevit i na hranicích s Rumunskem,zdroj: Profimedia.cz

"Rozhodli jsme se postavit plot na hranici s Rumunskem a plot vybudujeme i na určitých místech chorvatské hranice," řekl Orbán. Poté, co maďarské úřady prakticky znemožnily migrantům přecházet hranici se Srbskem, pokoušejí se uprchlíci nově dostat do západní Evropy přes Chorvatsko. "Migrační cesty určují pašeráci, nikoliv lidé," řekl k tomu maďarský národně-konzervativní premiér.

Maďaři vyměřují plot u hranic s Rumunskem

"Jakýkoliv pokus stavět zdi a hranice, to není ta Evropa, kterou my bychom chtěli mít," reagovala na záměr Budapešti před novináři v Bruselu eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová.

Zpravodaj Reuters informoval, že viděl na maďarsko-srbsko-rumunském trojmezí inženýry a zeměměřiče vytyčující, kudy se hraniční plot se Srbskem protáhne dál podél rumunské hranice.

Zahájení přípravy k prodloužení hraničního plotu oznámil v úterý maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Budapešť prý tak chce preventivně zabránit tomu, aby migranti začali do Maďarska pronikat přes Rumunsko místo přes uzavřenou srbskou hranici. Tato část plotu bude dlouhá asi 25 kilometrů.

Mezi maďarskými a rumunskými politiky to vře 

Na tuto informaci týž den podrážděně reagoval rumunský premiér Victor Ponta. Podle agentury MTI mimo jiné prohlásil, že "tvůrci maďarské politiky" nejsou o nic lepší než "syrští nebo libyjští, jejichž migranti utíkají".

Šéf maďarské diplomacie Pontovi pobouřeně odpověděl. "Victor Ponta v úterý ztratil sebeovládání a svými nesmyslnými výroky urazil celé Maďarsko. Civilizovaní evropští politici takové urážky nevyslovují. Jeho poznámky. mají jediné vysvětlení: naprosto ztratil půdu pod nohama v domácí politice," uvedl Szijjártó.

Narážel tak na Pontovu pozici oslabenou mimo jiné kvůli vyšetřování, jež je proti němu vedeno pro podezření z korupce.

Rumunská diplomacie povolala maďarského velvyslance a státní tajemník George Ciamba vyjádřil politování, že maďarská vláda nekonzultovala nejprve Bukurešť, než veřejně oznámila stavbu plotu, který "protiřečí evropskému duchu" - a momentálně je na nic, protože Rumunsko žádnému přílivu migrantů nečelí.

Ciamba rovněž odsoudil "eskalaci veřejných prohlášení" maďarských představitelů.

Tradičně napjaté rumunsko-maďarské vztahy se po oznámení stavby plotu na společné hranici ještě zhoršily.

Tagy: EU Maďarsko zahraničí Rumunsko uprchlická krize

Zdroje: ČTK