Maďaři začali stavět 'zeď' proti uprchlíkům. Ploty mezi zeměmi nejsou novinkou

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 13. 7. 2015 17:02) - Aktuality autor: roj

Na hranicích se Srbskem v pondělí začala maďarská armáda stavět plot, který má zemi pomoci zastavit příliv nelegálních uprchlíků. Bude vysoký čtyři metry a dlouhý celkem 175 kilometrů. Hotový by měl být během několika měsíců. Maďaři přitom nejsou první, kdo se oplocuje na hranicích s jinou zemí. 

Uprchlický tábor v Maďarsku, ilustrační snímke

Uprchlický tábor v Maďarsku, ilustrační snímke,zdroj: Profimedia.cz

První "dočasný modelový úsek" o délce 150 metrů vznikne podle dnešního vyjádření maďarského ministerstva vnitra nedaleko hlavního maďarsko-srbského hraničního přechodu Röszke-Horgoš, kterým prochází dálnice A1 vedoucí z Budapešti do Bělehradu. Na místě dnes podle agentury AP pracovaly těžké stavební stroje, které připravovaly pozemek pro vztyčení plotu.

Před týdnem maďarský parlament schválil zákon, který zpřísnil podmínky pro žadatele o azyl a povolil vybudování plotu na hranici se Srbskem. Mluvčí vlády Zoltán Kovács dnes uvedl, že stavba plotu je pouze dočasným opatřením.

Plot na hranici, který má zastavit pronikání ilegálních migrantů ze Srbska do Maďarska, bude stát během několika měsíců a začne se stavět na více místech najednou, uvedl minulý měsíc maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Má podle ministra "bránit Maďarsko a Evropskou unii před nečekaně velkým tlakem ilegální imigrace". Podle dnešního vyjádření ministerstev vnitra a obrany vstoupilo letos do Maďarska ilegálně již 78 190 lidí, což je téměř dvakrát více než za celý loňský rok. Zhruba 77 600 nelegálních migrantů překročilo údajně právě hranici se Srbskem.

Bělehrad vyjádřil k postavení plotu výhrady, i když maďarský premiér Viktor Orbán svého srbského kolegu Aleksandara Vučiče ujistil, že plot není namířen proti Srbům, ani neznamená uzavření hranic. Naopak se mají postavit nové hraniční přechody a rozšířit stávající.

Ploty mezi zeměmi nejsou neobvyklé

  • Čína/Macao - Plot byl postaven v 19. století, jeho délka je 340 metrů.
  • Jižní Korea/KLDR - Hraniční plot v demilitarizovaném pásmu byl vybudován v roce 1953, jeho délka činí 248 kilometrů.
  • Berlínská zeď - Přísně střežená bariéra, oddělující západní Berlín, patřící do Spolkové republiky Německo (SRN), od území komunistické Německé demokratické republiky (NDR), vyrostla prakticky přes noc v polovině srpna 1961. Měřila přes 155 kilometrů a zbořena byla v listopadu 1989.
  • Kypr/Severní Kypr - Osmdesátimetrová bariéra vyrostla v kyperské metropoli Nikósii vzápětí po prvních velkých násilnostech v roce 1963. Samotný Kypr je rozdělen od roku 1974, kdy severní část obsadili turečtí vojáci v reakci na státní převrat kyperských Řeků, kteří chtěli ostrov připojit k pevninskému Řecku.
  • USA/Mexiko - Od roku 2006 je ve výstavbě plot mezi oběma zeměmi, který by měl zabránit ilegální imigraci a pašování drog. Na hranici dlouhé přes 3000 kilometrů je v současné době dokončeno přes 1000 kilometrů plotu.
  • Izrael/Západní břeh Jordánu - Izrael zahájil v roce 2002 výstavbu bezpečnostní bariéry kolem Západního břehu Jordánu, která by měla zabránit palestinským teroristům pronikat do Izraele. Dosud bylo postaveno přes 450 kilometrů plotu. Izrael už v minulosti podobné ploty postavil na hranicích s Egyptem, aby zabránil přílivu afrických migrantů i islamistů, podél libanonské hranice a na Golanských výšinách, aby zabránil pronikání osob ze Sýrie, které by pro zemi mohly představovat bezpečnostní riziko.
  • Bulharsko/Turecko - V květnu 2015 byl dostavěn 30 kilometrů dlouhý a tři metry vysoký plot na bulharské hranici s Tureckem.
  • Maďarsko/Srbsko - Maďarská armáda začala 13. července na hranicích se Srbskem stavět plot, který má zemi ochránit před přílivem nelegálních migrantů. Plot má být čtyři metry vysoký a nakonec 175 kilometrů dlouhý.

Tagy: Maďarsko zahraničí Srbsko afričtí uprchlíci politika Maďarska uprchlická krize protiimigrační politika

Zdroje: ČTK