Maďaři si před summitem vzpomněli, že mají problém s uprchlíky

- Aktuality autor: art

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó si postěžoval, že jeho země má s uprchlíky větší problémy než Itálie a Řecko, ale větší pozornost věnuje Evropa situaci ve Středozemním moři. Mezitím v Bruselu začal ve čtvrtek summit Evropské unie, na kterém budou hlavy členských zemí řešit uprchlickou krizi. Český premiér Bohuslav Sobotka před schůzkou připomněl, že Česko je proti povinným kvótám. 

Uprchlíc berou Evropu ztečí už několik let, o krizi se ale začalo horečně mluvit až nyní

Uprchlíc berou Evropu ztečí už několik let, o krizi se ale začalo horečně mluvit až nyní,zdroj: Profimedia.cz

Szijjártó připomněl, že Maďarsko opakovaně upozorňuje na závažnost západobalkánské cesty, po níž běženci putují, ale Evropská unie doposud nedokázala podniknout účinné kroky. "Je na čase, aby EU začala tuto situaci brát vážně," řekl ministr podle agentury MTI.

Za "nepřijatelné a nepochopitelné" přitom označil, že se pozornost stále soustředí na ilegální imigranty plující přes Středozemní moře, přestože jejich největší počet přichází do Maďarska.

Šéf maďarské diplomacie zopakoval, že Budapešť nepozastavila platnost mezinárodních a unijních pravidel, která se týkají migrantů, ale čelí vážným technickým a kapacitním problémům, neboť do země už letos vstoupilo přes 61 tisíc běženců. To je podle ministra také důvod, proč Maďarsko požádalo partnery v EU o trpělivost; jakmile budou tyto problémy vyřešeny, Budapešť opět začne zcela plnit dublinské nařízení týkající se azylantů.

Maďarsko podle ministra pouze nechce přijímat zpět běžence, kteří do Evropské unie nevstoupili poprvé na jeho území, nýbrž v Řecku.

Česko je proti kvótám, varoval Sobotka

Sobotka před zahájením summitu znovu zopakoval, že Česko je jednoznačně proti povinnému přerozdělování uprchlíků. 

Povinné kvóty, které v květnu navrhla Evropská komise, nejsou podle názoru Prahy řešením nynější migrační krize. Stálý předseda Evropské rady Donald Tusk před zahájením vrcholné schůzky připustil, že mezi členskými zeměmi neexistuje ohledně povinných kvót pro přijímání uprchlíků shoda.

Německá kancléřka Angela Merkelová pak zdůraznila, že EU si nemůže dovolit, aby v otázce migrace vznikl mezi jejími členy nějaký zásadnější rozkol.

"Je chyba, pokud by se summit soustředil na přerozdělování uprchlíků. To není řešení té současné krize," prohlásil český premiér. Mezi způsoby řešení podle něj naopak patří zajištění skutečného fungování vnější hranice schengenského prostoru.

Dalším bodem, který premiér zmínil, je nutnost zajistit návrat těch migrantů, kteří do Evropy přijeli z ekonomických důvodů a nemají právo na azyl.

Předseda české vlády zmínil také nutnost zásahu proti sítím pašeráků lidí jak na evropském území, tak na moři. Podle evropské agentury Frontex od počátku roku se do Itálie dostalo dalších více než 47 tisíc nelegálních imigrantů a do Řecka více než 48 tisíc.

Sobotka se vyslovil také pro zřízení středisek mimo evropské území, kde by žadatelé o azyl mohli čekat, zda jej skutečně získají.

Tusk příliš nevěří, že kvóty projdou

Migraci podle předsedy vlády nezastaví kvóty ani přerozdělování. "My jsme jako ČR proti povinnému přerozdělování uprchlíků v rámci EU, takto budu na jednání vystupovat," řekl dnes premiér novinářům.

Povinné kvóty, které komise navrhla počítat podle počtu obyvatel přijímajících zemí, jejich ekonomického výkonu či dříve udělených azylů, ale zřejmě na summitu neprojdou i podle názoru stálého předsedy jednání Tuska. Proti není jen Česko, na které by takto připadlo přes 1300 osob, ale také další země EU.

Tusk nicméně zdůraznil, že dobrovolné kvóty budou fungovat jen v případě, že se do řešení problému s přívalem uprchlíků zapojí všechny země a přijdou s konkrétními a závaznými návrhy. Dodat by je podle něj měly do konce července. "Solidarita bez nutných obětí je jen čistým pokrytectvím, nepotřebujeme prázdná slova o solidaritě, ale závazky a čísla," dodal.

"Potřebujeme komplexní a koordinovaný přístup, Británie v něm bude hrát svou roli," sdělil pouze britský premiér David Cameron, jehož vláda povinné kvóty rovněž odmítá.

Merkelová vyzývá k solidaritě

Německá kancléřka Merkelová je naproti tomu toho názoru, že návrhy Evropské komise jdou správným směrem. "Potřebujeme více solidarity a také potřebujeme bojovat s příčinou (migrace)," řekla při příjezdu na jednání.

Evropa si ale podle ní nemůže dovolit, aby řešení problému s uprchlíky vyvolalo napětí mezi jednotlivými zeměmi. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová pak připustila, že návrhy na boj s imigrační vlnou "nejsou dokonalé", přesto prý jsou určitou revolucí.

Návrh závěrů summitu dosud počítal s tím, že v příštích dvou letech by země EU převzaly od Itálie a Řecka 40 tisíc migrantů. Do konce příštího měsíce by se podle návrhu mělo rozhodnout, jak si je rozdělí. Ani tato "měkčí" varianta se ale českým diplomatům nelíbí.

Tagy: Česko Maďarsko Itálie Řecko zahraničí domácí Evropská unie mezinárodní vztahy mezinárodní politika evropská politika uprchlická krize

Zdroje: ČTK