Dnes je čtvrtek 2. února 2023., Svátek má Nela
Počasí dnes 3°C Smíšené přeháňky

Macron obhájil prezidentský mandát, Le Penová uznala porážku

Macron obhájil prezidentský mandát, Le Penová uznala porážku
Emmanuel Macron s manželkou Brigitte | zdroj: Profimedia

Emmanuel Macron byl znovuzvolen francouzským prezidentem. Ukazují na to projekce francouzských médií zveřejněné dnes večer po uzavření volebních místností v druhém kole voleb, které Macronovi přisuzují poměrně přesvědčivé vítězství s asi 58 procenty hlasů. Jeho soupeřka Marine Le Penová získá kolem 42 procent a porážku uznala.

Volby nicméně provázela na francouzské poměry malá volební účast, k urnám zřejmě dorazilo jen těsně přes 70 procent voličů, což je nejméně od roku 1969.

Podle společností Ifop, Elabe, OpinionWay a Ipsos dostane Macron asi 57,6 až 58,2 procenta hlasů, Le Penová pak 41,8 až 42,4 procenta. Tyto předpovědi jsou většinou poměrně přesné, konkrétní čísla se však budou ustalovat s tím, jak se budou po celé zemi sčítat hlasy.

Macron se stane prvním francouzským prezidentem, který dokázal obhájit svůj mandát za posledních 20 let. Naposledy se to podařilo Jacquesu Chirakovi v roce 2002. Le Penovou nicméně zjevně porazí s výrazně menším náskokem než v roce 2017, což podle pozorovatelů odráží nespokojenost mnohých Francouzů s dosavadním vedením země.

O té svědčí i výjimečně nízká volební účast, k urnám podle odhadů nepřišlo mezi 27,8 a 28,8 procenty voličů. Letošního druhého kola voleb se tak zúčastnila nejmenší část elektorátu za posledních více než 50 let.

Podle agentury Reuters vypukly v sídle Macronova volebního štábu po oznámení projekcí hlasité oslavy, v táboře Le Penové se naopak ozývalo bučení a pískání. Na Martově poli pod Eiffelovou věží, kde se shromáždili Macronovi příznivci, se lidé objímali, mávali vlajkami Evropské unie a skandovali mimo jiné: „Jeden rok a dva a dalších pět let!“

Jelikož Macron ve své funkci pokračuje, nemůže očekávat poklidný nástup druhého volebního období. Mnozí příznivci levice pro něj totiž například hlasovali jen kvůli tomu, že chtěli zabránit vítězství Le Penové. Ve Francii by proto brzy mohly znovu vypuknout protesty, které provázely velkou část Macronova prvního funkčního období kvůli návrhům některých jeho reforem.

První zásadní výzvou pro Macrona budou červnové parlamentní volby. Lze očekávat, že strany nalevo i napravo od Macrona začnou ihned s předvolební kampaní ve snaze zvolit vládu, která bude naladěná proti prezidentovi.

Le Penová uznala porážku

Marine Le Penová uznala porážku a vítězství stávajícího prezidenta, zisk 43 procent hlasů ale považuje za "zářné vítězství". Poděkovala všem stoupencům, zejména těm na venkově a v zámoří. Je odhodlaná dál bojovat a připomněla zejména červnové volby do Národního shromáždění. Po jejím stručném projevu začali její příznivci zpívat francouzskou národní hymnu. Bezprostředně po ohlášení výsledků skandovali křestní jméno své favoritky.

profimedia-0685200085 Francouzští voliči dnes rozhodují mezi Macronem a Le Penovou | zdroj: Profimedia

„Budu dál bojovat za Francii a Francouze,“ řekla Le Penová. „Právě začala velká legislativní volební bitva,“ dodala v souvislosti s nadcházejícími parlamentními volbami, které budou v červnu.

Ve svém projevu ani slovem nezmínila svého soupeře. V prvních okamžicích po ohlášení výsledků politička telefonovala a nervózně přecházela po terase svého volebního štábu. Později se podle francouzských médií ukázalo, že gratulovala Macronovi.

Macron chce být i prezidentem těch, kteří pro něj nehlasovali

Macron ve svém vítězném povolebním projevu uznal, že dostal hlasy části voličů, kteří chtěli zastavit krajní pravici, ale příliš ho nepodporují. Bere to jako velký závazek a chce být nejen kandidátem, ale prezidentem pro všechny. Připomněl také válku na Ukrajině, význam Evropské unie, rovnost mužů a žen nebo ekologii.

Na rozdíl od své poražené soupeřky Marine Le Penové ji ve svém projevu zmínil. Odmítl pískání davu a řekl, že je potřeba respektovat všechny názory, jak krajní pravice, tak těch, kteří na protest volit nešli.

„Myslím na ty, kteří volili Marine Le Penovou (...), protože od této chvíle už nejsem kandidátem jednoho tábora, ale prezidentem všech. Vím, že mnoho našich spoluobčanů, kteří se dnes rozhodli pro krajní pravici a také hněv a nesouhlas, které je přiměly k volbě tohoto projektu, si žádají odpověď. Je to má odpovědnost,“ slíbil muž, který podle odhadů získal 58,4 procenta hlasů.

Macrona na Martova pole doprovodila jeho manželka Brigitte, pár se držel za ruku a byli obklopeni mládeží. Přišli alejí, s Eiffelovou věží v pozadí, za zvuku Ódy na radost, hymny Evropské unie.

Styl jeho příchodu symbolizuje změnu, kterou v kampani před druhým kolem sliboval. Zatímco před pěti lety k pyramidě na nádvoří Louvru přišel sám, dnes je obklopen svými stoupenci. Změny v přístupu sliboval i ve svém projevu, který trval zhruba 15 minut a byl nečekaně stručný. 

profimedia-0685712331 Emmanuel Macron s manželkou Brigitte | zdroj: Profimedia

Šéfové institucí EU blahopřáli Macronovi ke znovuzvolení

Krátce po zveřejnění prvních projekcí voleb gratulovali Macronovi ke znovuzvolení šéfové institucí Evropské unie. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že se těší na pokračování „skvělé spolupráce“. Předseda Evropské rady Charles Michel konstatoval, že evropský blok může v „bouřlivém období“ dalších pět let počítat s aktivní rolí Francie.

Zatímco Macron dával během prvního pětiletého období jasně najevo zájem o posilování role EU, jeho soupeřka Marine Le Penová razila nacionalistickou rétoriku a z jejího možného úspěchu měli unijní činitelé obavy.

„V tomto bouřlivém období potřebujeme pevnou Evropu a Francii, která se bude plně angažovat v zájmu suverénnější a strategičtější Evropské unie,“ uvedl v první reakci na předběžný výsledek voleb Michel, von der Leyenová napsala, že díky Macronovu znovuzvolení „společně posuneme kupředu Francii i Evropu“.

Úlevu dávali najevo i europoslanci z hlavních politických skupin, kteří z velké většiny doufali v Macronovo vítězství. „Silná EU potřebuje silnou Francii,“ blahopřála současnému prezidentovi šéfka EP Roberta Metsolaová.

Čeští vládní politici vítězství Macrona uvítali 

Premiér Petr Fiala pogratuloval Macronovi k obhájení funkce. Francie je důležitý partner České republiky, máme zájem rozvíjet intenzivně naše vztahy a naše předsednictví Evropské unii přímo navazuje na francouzské, uvedl na twitteru.

Vicepremiér Ivan Bartoš ČTK napsal, že je rád, že může pokračovat prohlubování česko-francouzské spolupráce. Podle šéfky sněmovny Markéty Pekarové Adamové ve Francii prohrál nacionalismus a populismus.

Šéf opoziční SPD Tomio Okamura ČTK napsal, že Le Penová zvítězila morálně. „To, že se probojovala do druhého kola a stala se lídrem opozice, je skutečně velké vítězství. Potvrdilo se, že je největší ženou ve francouzské i evropské politice,“ uvedl s tím, že Le Penová sice nezvítězila, ale zvítězily její názory. 

Zdroje: