Lukašenko kritizuje Janukovyče: Utéct, když teče do bot? To neuznávám

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko ostře kritizoval bývalého šéfa ukrajinského státu Viktora Janukovyče za to, že ze své země utekl. Podle běloruské agentury BelTA v rozhovoru pro ukrajinskou televizi souhlasil s hlasy v kyjevském parlamentu, že se Janukovyč sám vzdal prezidentské funkce, když uprchl.

Alexander Lukašenko.

Alexander Lukašenko.,zdroj: AP

"Pokud jde o Janukovyče, no jaký je to podle mě prezident? Vezměte si jeho poslední vystoupení: Soudruzi, pánové, jsem živ a zdráv, jsem vrchním velitelem ozbrojených sil. Hned se naskýtá otázka: A kde máš svou armádu?" cituje BelTA z interview.

"Prezident musí být se svým lidem, ať je to sebetěžší. Dokonce jestli na tebe zítra budou střílet a zabijí tě - je to tvůj osud. To znamená, že se musíš obětovat. (...) Sedět v rezidenci a opíjet se mocí, ale když teče do bot utéct? Ne, to neuznávám," řekl běloruský autoritářský prezident.

"Proto když se v Nejvyšší radě (ukrajinském parlamentu) ozývá, že se prezident Janukovyč sám zbavil plnění svých povinností a utekl, co lze proti tomu namítat?" poznamenal rovněž.

Popřel přitom, že by jeho kritika znamenala, že "Lukašenko je nějaká 'korouhvička' - včera se s Janukovyčem kamarádil, a dneska mluví takhle". "Odsuzuji ho jako přítele," prohlásil Lukašenko, považovaný Západem za posledního diktátora v Evropě, který je přitom věrným spojencem Moskvy.

Tagy: kritika Bělorusko Ukrajina výsměch

Zdroje: ČTK