Obama: Rusko je izolováno, EU a USA koordinují sankce

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 26. 3. 2014 18:45) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Rusko je kvůli svému postupu na Krymu ve světě izolováno, prohlásil americký prezident Barack Obama po svém dnešním jednání s představiteli Evropské unie. EU a Spojené státy podle něj svůj postup koordinují a nyní jednají o možných dalších sankcích. Ty by zasáhly ruské hospodářství například v okamžiku, pokud by Rusko proniklo do dalších částí Ukrajiny.

Barack Obama a Angela Merkelová

Barack Obama a Angela Merkelová,zdroj: Getty Images

"Spojené státy a Evropa jsou v této otázce jednotné," zdůraznil Obama. Podporují Ukrajinu, jsou rozhodnuty pomoci stabilizovat její ekonomiku. Jsou ale také jednotné v odhodlání Moskvu izolovat a dosáhnout toho, že za své činy bude muset Rusko zaplatit.

Pokud Ruská federace nezmění kurz, bude to mít důsledky pro její ekonomiku, upozornil americký prezident. Je podle něj jasné, že aby Rusko dopad případných nových sankcí pocítilo, budou mít tato opatření jistý dopad také na světovou ekonomiku a USA i Evropskou unii. Obama připustil, že některé země, třeba více závislé na ruských energetických surovinách, mohou být postiženy více. "Bereme to v potaz, energie jsou samozřejmě v centru našich snah," poznamenal americký prezident.

"Rusko je navíc osamocené. Bylo osamocené, když se pokoušelo své akce obhájit v Radě bezpečnosti OSN," podotkl Obama. Naopak jednotné jsou podle něj země EU i členové Severoatlantické aliance.

Podle Obamy se jasně přepočítali ti ruští činitelé, kteří počítali, že svět si jejich akcí na Ukrajině nebude všímat, nebo že dokážou rozdělit EU a Spojené státy.

Osmadvacítka ani Spojené státy neuznávají nedávnou ruskou anexi ukrajinského Krymu. EU a Spojené státy, ale i další země už zavedly cílené sankce vůči konkrétním lidem, v pondělí se významné světové ekonomiky ze skupiny G7 rozhodly chystat různé odvětvové sankce. Koordinaci mezi EU a USA v této otázce dnes Obama označil za vynikající.

Podle evropského prezidenta Hermana Van Rompuye EU podporuje "Ukrajinu a její lid ve snaze o lepší život". Ruská anexe Krymu je podle něj v 21. století "ostuda". Van Rompuy zdůraznil, že sankce nejsou trestem, ale pobídkou Rusku, aby hledalo diplomatické, politické řešení při respektování mezinárodního práva. "Sankce nejsou cílem samy o sobě," podotkl Van Rompuy.

Předseda Evropské komise José Barroso připustil, že Evropa je s ruskou ekonomikou daleko více svázána než USA. "Rusové daleko víc hledí na Evropu, také sem více cestují," míní Barroso. Proto prý také evropské sankce, který prý mohou vypadat méně tvrdé než ty americké, mají shodně tvrdé dopady. USA a EU podle něj nesoutěží v tvrdosti sankcí, jejich přípravu naopak koordinují.

Spojené státy a EU jsou podle Obamy v otázce tlaku na Rusko jednotné. Vzaty dohromady jsou sankce vůči Rusku nejsilnější, jakým země čelí od konce studené války, poznamenal americký prezident.

V závěrech dnešního summitu Evropané i Američané zdůraznili podporu snahám nynější kyjevské vlády situaci v zemi stabilizovat, uskutečňovat reformy. EU s Ukrajinou minulý týden podepsala politické části od loňska připravené asociační dohody, unie také chystá balíček hospodářské pomoci, svázaný částečně s dohodou mezi vládou v Kyjevě a Mezinárodním měnovým fondem (MMF).

Tagy: Rusko USA Evropská unie krize na Krymu ruská okupace anexe protiruské sankce

Zdroje: ČTK