Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Lidé v Česku se ode dneška nemusí prokazovat covidovým certifikátem

Lidé v Česku se ode dneška nemusí prokazovat covidovým certifikátem
Povinnost prokázat se pro využívání mnoha služeb od restaurací přes hotely po divadla nebo kina takzvaným covidovým certifikátem se objevila loni na jaře (Ilustrační foto) | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Počínaje dneškem se lidé nemusí při využívání služeb a při vstupu na hromadné akce v Česku povinně prokazovat certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu-19.

O zrušení těchto kontrol rozhodla vláda ve středu. Pro cestování do zahraničí jsou certifikáty dál ale potřeba, přičemž od poloviny února bude jejich platnost omezena na devět měsíců od dokončeného očkování a prodloužit ji lze posilující dávkou. Podle odhadů ministerstva zdravotnictví tak platnost certifikátu skončí zhruba 140 000 lidem.

Uvolnění pravidel ohledně certifikátů vláda avizovala minulou středu. V tentýž den Nejvyšší správní soud ohlásil své rozhodnutí o nezákonnosti kontrol covidových certifikátů v restauracích a ubytování a s platností ode dneška jej zrušil. Podle premiéra Petra Fialy vláda ale nerozhodla pod tlakem soudu, jen urychlila už naplánovaná a s odborníky prodiskutovaná opatření.

Povinnost prokázat se pro využívání mnoha služeb od restaurací přes hotely po divadla nebo kina takzvaným covidovým certifikátem se objevila loni na jaře, kdy po pětiměsíční pauze mohly od 17. května otevřít restaurační zahrádky. O týden později mohla otevřít i ubytovací zařízení pro rekreační účely a koncem května přibyly vnitřní prostory restaurací, koupaliště a bazény, sauny, wellness, kluby, diskotéky či kasina.

Loni na jaře pro covidové certifikáty platil režim O-T-N, tedy očkování, testování nebo prodělaná nemoc, přičemž lidem původně stačilo mít 22 dnů od první dávky u dvoudávkových vakcín. Od 9. července kvůli šíření koronavirové varianty delta vláda zpřísnila podmínky a bylo potřeba mít 14 dní od druhé dávky.

Další úprava režimu pro certifikáty přišla kvůli podzimní vlně nákazy, kdy přestalo, až na výjimky, platit uznávání testů, včetně PCR testů. Od 22. listopadu pak bylo nutné pro využívání služeb nebo návštěvu hromadných akcí či kulturních přestavení potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci, tedy režim O-N.

Zdroje: