Libye: Povstalci dobyli Jafran nedaleko metropole Tripolisu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Libyjské povstalecké síly v pondělí dobyly horské město Jafran ležící jihozápadně od metropole Tripolisu. Původně bylo pod kontrolou sil Muammara Kaddáfího. Podle agentury Reuters zatím není jasné, jestli město opustily všechny vládní jednotky.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

V noci na pondělí pokračovaly letecké útoky NATO v hlavním městě Tripolisu. Nejméně dvě mohutné exploze a zvuk přelétávajících letadel zde byly slyšet i v podvečer, přestože NATO podle reportéra Reuters za dne obvykle nálety neprovádí. 

Povstalci oznámili převzetí města Jafran, které vládní síly obsadily před více než měsícem a v němž začaly docházet potraviny, léčiva a voda. Britské síly 2. června hlásily v této oblasti zničení dvou tanků a dvou ozbrojených vozidel. Podle povstaleckých zdrojů Kaddáfího síly zasáhly čtyřmi raketami Grad východolibyjské město Adžedábíja. 

Podle Libye byla cílem nočního bombardování v Tripolisu budova v areálu státního rozhlasu a televize. V ranních hodinách byly podle agentury AFP zasaženy i dvě budovy patřící k parlamentu, které z poloviny zničil jeden z předcházejících náletů. Místo se nachází asi dva kilometry od hlavního náměstí v Tripolisu.

Útok na "Bibli revoluce"

V administrativním komplexu budov bylo údajně zasaženo i středisko studií Kaddáfího Zelené knihy, kterou režim považuje za jakousi bibli revoluce. Britské letectvo pak podle agentury AFP informovalo, že jeho letouny ráno bombardovaly metropolitní čtvrť se sídlem zpravodajských služeb. 

Do jednoho komplexu bombardovaného v neděli vzali pracovníci státních médií reportéry. Podle náměstka libyjského ministra zahraničí Chálida Káima měl v areálu budov z koloniální éry kanceláře mimo jiné předseda libyjského parlamentu. Nešlo prý o vojenský cíl, na které aliance podle jejích slov útočí. 

Rasmussen: Libyjci se mohou připravovat na budoucnost bez Kaddáfího

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen informoval, že NATO během operací v Libyi poškodilo nebo zničilo 1800 vojenských cílů. Aliance podle jeho prohlášení citovaného agenturou AP úspěšně zasáhla asi 100 velitelských a řídících středisek, 700 skladů munice a téměř 500 tanků, obrněných transportérů a raketometů. Podle Rasmussena se libyjský lid může začít připravovat na budoucnost bez Kaddáfího. 

Letecké údery NATO pomáhají povstalcům při bojích proti Kaddáfího režimu, který podle AP začíná být díky náletům, námořní blokádě, vzpouře a dezercím z armády i vlády oslaben. Kritici však tvrdí, že NATO překročilo hranice mandátu, který k operacím na ochranu civilistů dostalo od OSN. O víkendu byly do bojů poprvé nasazeny také francouzské a britské vrtulníky. Podle nejmenovaného francouzského armádního zdroje francouzská letadla a vrtulníky od pátku operují v Libyi každou noc, detaily ale neuvedl. 

Vrtulníky - snazší cíl

Rasmussen se podle Reuters v Bruselu vyhnul odpovědi na otázky, jestli bylo nasazení vrtulníků nutné. Podotkl, že na nadcházejícím setkání ministrů obrany členských států NATO bude tento týden znovu žádat o širší podporu operací v Libyi.

NATO minulý měsíc rozhodlo o jejich prodloužení o dalších 90 dnů. To podle šéfa OSN vede k otázce využití dalšího potenciálu těch členských států, které se do operací plně nezapojily. Nejaktivnější v Libyi dosud byly Velká Británie a Francie. Káim prohlásil, že pro libyjskou armádu jsou vrtulníky snazší cíl; Tripolis ale prý není nakloněn eskalaci, nýbrž cestě diplomacie. 

Na jednání s představiteli povstalecké Přechodné národní rady (NTC) přijede v úterý do bašty povstalců Benghází speciální vyslanec ruského prezidenta Michail Markelov. Oznámila to jeho mluvčí s tím, že Markelov přiletí asi v osm hodin ráno a měl by se sejít s předsedou NTC Mustafou Džalílem, Mahmúdem Džibrílem, pověřeným zahraniční agendou, a s ministrem obrany Umarem Harírím. Markelov podle informací AFP neplánuje žádné setkání s představiteli Kaddáfího vlády.

Tagy: povstalci boje kaddafi

Zdroje: ČTK